11:02
17 luty 2019
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Tak się bawili u nas mali goście z Sycylii

Zamieszczono dnia wt., 2018-07-10 11:30

10 osobowa grupa dzieci w wieku 10-11 lat z terenu Gminy Ragusa (Włochy, Sycylia) wzięła udział w projekcie: Północ/Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: un Mare) w ramach, którego w dniach 27.06.2018 - 08.07.2018 r. przebywała na terenie Gminy Cedry Wielkie. Dzieci z terenu naszej gminy i 10 dzieci z gminy Ragusa uczestniczyły wspólnie w całodziennych zajęciach żeglarskich, animacyjnych, kulturowych, językowych i sportowych pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej zarówno polskiej jak i włoskiej.

W ramach wymiany międzynarodowej dzieci skorzystały z bogatego programu: zwiedzanie Gdańska i Malborka, wycieczka do ZOO w Oliwie, całodziennej wycieczki rowerowej, wyjazd do Centrum Eksperymentu w Gdyni, zwiedzanie Gminy Cedry Wielkie i agroturystyki oraz zajęcia konne. Poza wyjazdowymi atrakcjami i z uwagi na poprawę warunków atmosferycznych uczestnicy wymiany skorzystali z żeglarskich zajęć na wodzie, w tym na łodziach klasy OPTYMIST i kajakach.

Przyjazd dzieci z Włoch jest kontynuacją projektu Północ/Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: un Mare), w ramach którego we wrześniu 2017 r. również grupa 10 dzieci uczestniczyła w zajęciach na Sycylii. Współdziałanie w tym zakresie potwierdza coraz bardziej zacieśniającą się współpracę opartą na doświadczeniach, dobrych praktykach obu regionów i zawiązanych kontaktach pomiędzy regionami wypracowanymi wcześniejszymi spotkaniami i podjętymi wspólnymi działaniami.

Po 12 dniach pobytu przyszedł czas na pożegnanie, które było bardzo trudne, ponieważ zawiązały się prawdziwe przyjaźnie między dziećmi i żal było się rozstawać. Uściskom oraz łzom nie było końca. Mimo różnych warunków atmosferycznych, dzieci, szczęśliwe i zadowolone wróciły na Sycylię.

Wszystkie te działania, skierowane na rozwój kompetencji żeglarskich, kulturowych i językowych możliwe były dzięki przychylności wielu podmiotów i osób prywatnych.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl

K.