18:06
17 czerwiec 2019
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Sopot: Policjanci rozdawali dzieciom specjalne opaski

Zamieszczono dnia śr., 2018-07-11 13:27

Wczoraj od godziny 11.00 na Placu Zdrojowym w Sopocie policjanci i ratownicy z sopockiego WOPR w ramach kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przypominali rodzicom o potrzebie zwracania szczególnej uwagi w trakcie opieki nad małymi dziećmi. Funkcjonariusze i ratownicy rozdawali opaski-identyfikatory, na których można wypisać imię dziecka i numer telefonu rodzica. Mówili też, jak spędzać bezpiecznie wakacje nad wodą oraz rozdawali ulotki informacyjne o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

Wczoraj na Placu Zdrojowym policjanci i ratownicy sopockiego WOPR-u po raz kolejny promowali akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” i przypominali rodzicom o potrzebie zwracania szczególnej uwagi w trakcie opieki nad małymi dziećmi. 

Podczas wczorajszych działań policjanci i ratownicy WOPR apelowali do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach, czy zatłoczonych deptakach. Chwila nieuwagi wystarczy aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie. W trakcie akcji rozmawiano także o zasadach bezpieczeństwa w wodzie i nad wodą. 

Pomimo ciągłych apeli w sezonie letnim policjanci i ratownicy sopockiego WOPR-u otrzymują zgłoszenia od opiekunów o zagubieniu się dzieci. Nagłaśnianie tego typu akcji wpływa na poprawę bezpieczeństwa, a zakładanie dzieciom opaski-identyfikatora w razie zagubienia umożliwia maksymalnie skrócić czas szukania dziecka przez rodziców. Wczoraj policjanci i ratownicy rozdali kilkaset takich opasek, na których oprócz telefonu do rodzica można zapisać imię malucha i inne ważne informacje. 

Podczas rozmów z dziećmi i rodzicami policjanci rozdawali też opaski odblaskowe i ulotki edukacyjne, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności. 

Policjanci przypominają, że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze. 

Oto kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka: 
- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go. 
- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu). 
- Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka. 

Gdy dziecko się zagubi: 
- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat. 
- Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie. 

Przypominamy, że opaski dla maluchów są dostępne w każdej wieży ratowniczej na sopockiej plaży, mają je również policjanci z patroli rowerowych. Opaski są bezpłatne i zawsze można się po nie zgłosić.

info/foto: KWP w Gdańsku