23:02
18 luty 2019
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Porzucona w lesie biało-czerwona

Zamieszczono dnia czw., 2018-07-19 10:05

Symbole narodowe należy otaczać czcią i szacunkiem. Tym razem najwyraźniej ktoś o tym zapomniał. Porzuconą flagę mijało wiele osób. Zaopiekowali się nią strażnicy miejscy.

Czwartek, 12 lipca. Funkcjonariusze z Referatu VI patrolowali dzielnicę Stogi. Kilka minut przed godziną 10.00 przy ulicy Nowotnej zauważyli biało-czerwoną flagę.

Stała oparta o drzewo na skraju lasku. Nie było to odpowiednie miejsce do jej eksponowania. Zabraliśmy ją i przekazaliśmy przedstawicielowi jednej z miejskich instytucji – mówi starszy specjalista Andrzej Hinz.

 
JAK PRAWIDŁOWO EKSPONOWAĆ FLAGĘ?

Najlepszym sposobem jest umieszczenie jej na pionowym lub skośnym maszcie albo na drzewcu. Flagę można nieść w pochodzie, można też wywiesić z okna lub balkonu (na drążku ustawionym prostopadle do budynku) albo zatknąć w specjalnym uchwycie. Trzeba pamiętać, że na jednym maszcie może znajdować się tylko jedna flaga.

Barwy na fladze nie mogą być wyblakłe, a ona sama musi być czysta i niepostrzępiona. Ważne jest też umieszczenie jej w odpowiednim (honorowym) miejscu, ponieważ zawsze powinna być dobrze widoczna. Na zewnątrz eksponujemy ją od świtu do zachodu słońca. Pozostawiona na noc musi być odpowiednio podświetlona. Nie wywiesza się jej w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej oraz przy bardzo silnym wietrze.

Nasze narodowe symbole określa Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Artykuł 1 ust. 2 mówi: Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Flaga powinna powiewać oraz swobodnie opadać. Nie może stykać się z podłożem, inną płaszczyzną, ani też zawijać wokół drzewca lub masztu. Nie wolno umieszczać na niej napisów i rysunków. Jeśli jest eksponowana pionowo, biała barwa musi być po lewej stronie. Umieszczona na szczycie budynku sugeruje, że w obiekcie sprawowane są funkcje państwowe.

Zużytej flagi nie wyrzuca się do śmietnika! Trzeba ją dyskretnie spalić. Jeśli jest związana z wyjątkowymi wydarzeniami, powinna trafić do muzeum.

info/foto: www.strazmiejska.gda.pl

K.