22:02
18 luty 2019
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wkrótce Jarmark Św. Dominika - gdańska policja już gotowa

Zamieszczono dnia sob., 2018-07-21 08:26

Gdańscy policjanci przygotowują się do zabezpieczenia Jarmarku Św. Dominika, który jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie. Każdego roku Gdańsk w czasie Jarmarku odwiedza ok. 7 milionów turystów. Będzie to okres bardzo intensywnej pracy dla funkcjonariuszy.

Zbliża się Jarmark św. Dominika, policjanci już od kilku tygodni przygotowują się do zabezpieczenia tego wydarzenia oraz wszystkich imprez towarzyszących. Na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej programowi tegorocznego Jarmarku św. Dominika policjanci, podkreślali, że w trakcie Jarmarku Św. Dominika rejon Śródmieścia przez całą dobę będzie patrolowany przez kilkudziesięciu policjantów.
O bezpieczeństwo turystów i mieszkańców Gdańska będą dbać funkcjonariusze z komisariatu na Śródmieściu, dodatkowe siły Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz z Oddziałów Prewencji Policji. Bezpieczeństwa osób odwiedzających Jarmark będą strzegli również policjanci z pionu kryminalnego. Na terenie Jarmarku służby będą pełnić również dodatkowe patrole sfinansowane przez Miasto.
Wzorem lat ubiegłych, w komisariacie przy ul. Piwnej dyżur będą pełnili również policjanci z wydziału dochodzeniowo- śledczego, a ich zadaniem będzie maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia od pokrzywdzonych turystów.
Ponadto policjanci zajmujący się profilaktyką współpracują z Gdańską Organizacją Turystyczna za pośrednictwem, której rozpowszechniane są numery telefonów dla turystów (tel.+ 48 22 278 77 77, +48 801 888 844, +48 608 599 999) uruchamiane cyklicznie w Komendzie Głównej Policji. Na bieżąco policjanci rozpowszechniają również ulotki profilaktyczne opracowane w kilku językach dla turystów z różnego rodzaju poradami.


Większość tych działań, podejmowanych co roku przynosi wymierne efekty. Z roku na rok podczas trwania jarmarku jest coraz bezpieczniej, odnotowujemy mniej zdarzeń przestępczych, ale również co jest bardzo istotne – turyści, którzy odwiedzają Gdańsk, czują się tutaj bezpiecznie.

I tak dla przykładu, w roku 2017 w porównaniu do roku 2016 podczas jarmarku przestępczość spadła o 27%. O 67% zmniejszyła się liczba kradzieży kieszonkowych, a o 47% innych kradzieży np. ze stoisk. Spadła również przestępczość na szkodę obcokrajowców w porównaniu z rokiem 2016 zmniejszyła się ona o 33%.

info/foto: KWP w Gdańsku

K.