16:09
19 Wrzesień 2019
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Bezpieczeństwo nad wodą - pamiętaj o tym!

Zamieszczono dnia pt., 2018-08-10 10:16

Upalna pogoda sprawia, że wiele osób wolny czas spędza nad wodą. W ostatni weekend w Polsce utonęło aż 30 osób. Przed nami kolejne ciepłe dni. Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Nie zapominajmy, że woda to jeden z żywiołów i jest niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem kąpieli w miejscach niestrzeżonych, lekkomyślności ludzi, lekceważenia obowiązujących przepisów czy też spożywanego wcześniej alkoholu. 

Policjanci przypominają! Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. 

Będąc nad wodą bezwzględnie stosujmy się do zaleceń ratowników. Pamiętajmy, że dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska i pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Nie wolno wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku. Nie należy wskakiwać gwałtownie do wody rozgrzanym dłuższym opalaniem. Nie wolno również skakać (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody. W trakcie kąpieli nie należy krzyczeć i wzywać pomocy, jeśli faktycznie nie jest ona potrzebna. 

W przypadku złego samopoczucia lub uczucia zimna natychmiast wyjdźmy z wody. Korzystając z kąpielisk nadmorskich unikajmy miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony, bo można się tam natknąć na gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami. 

Wybierając się nad wodę pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa: 
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. 
2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska. 
3. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika. 
4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr. 
5. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych. 
6. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. 
7. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy. 
8. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło. 
9. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. 
10. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to powiadom inne osoby. 
11. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. 
12. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. 

Przypominamy, że lekkomyślność może doprowadzić do tragedii, a zachowanie podstawowych zasad kąpieli zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale też przyjemność.

mat: KP Sopot, zdj. mat. prasowy