11:02
20 luty 2019
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pierwsze grupy zwiedzają zbiornik wodny Stara Orunia

Zamieszczono dnia pt., 2018-08-10 20:42

gdańszczanie i turyści po raz pierwszy wejdą do historycznego Zbiornika Wody Stara Orunia. Zbiornik ten jest jednym z największych siedlisk nietoperzy w województwie pomorskim.

Obiekt pochodzi z 1869 roku i znajduje się na wzgórzu, w pobliżu parku Oruńskiego (dojście od ul. Nowiny). Budowla choć leży głęboko pod ziemią pełniła rolę wieży ciśnień, zaopatrując mieszkańców Gdańska w wodę pitną, z jedynego wówczas ujęcia wody w Pręgowie.

- Oddajemy gdańszczanom i turystom obiekt będący świadectwem technicznego rozwoju miasta. Pragniemy, by historyczna budowla, dotąd owiana tajemnicą przypominała o tym, jak ważna jest woda w życiu miasta – mówi Jacek Skarbek, prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Zbiornik otwarty, ale na krótko…

– Z uwagi na zbliżający się okres hibernacji nietoperzy, w tym roku możemy udostępnić obiekt wyłącznie w sierpniu – mówi Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy GIWK. – Bardzo nam zależało, by otwarcie samego obiektu nastąpiło w tym roku, jeszcze przed przybyciem nietoperzy. Od przyszłego roku zbiornik będzie można zwiedzać od maja do końca sierpnia, jednak data otwarcia będzie uzależniona od terminu opuszczenia obiektu przez nietoperze – wyjaśnia Monika Piotrowska-Szypryt.

Na czas zimowej hibernacji ssaków zbiornik będzie nieczynny.

Obowiązują zapisy

Osoby zainteresowane wizytą w zbiorniku muszą się zapisać. Wystarczy wypełnić formularz elektroniczny, który znajduje się na stronie internetowej http://www.giwk.pl/article/89412_Wizyty_na_Zbiorniku_Wody_Stara_Orunia.htm. W drodze wyjątku możliwa jest również rejestracja telefoniczna pod numerem: +48 602 278 051,
w godzinach 9:00-17:30. Wizyty w 2018 roku są bezpłatne.

Zbiornik czynny jest od 11 do 31 sierpnia włącznie, od poniedziałku do niedzieli
(z wyłączeniem środy); w godzinach 10:00-17:00 (wejścia o pełnych godzinach, ostatnie o godz. 16:00). Liczba osób w grupie jest ograniczona do 30.

 

Okrycie wierzchnie i wygodne obuwie