01:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Straż miejska: Cała prawda o odholowaniu auta

Zamieszczono dnia pon., 2018-08-20 10:51

Jest to jedna z najbardziej dokuczliwych sankcji stosowanych wobec kierowców, którzy mniej lub bardziej świadomie zostawiają swoje auta tam, gdzie parkować nie wolno. Przepisy nazywają ją „usunięciem pojazdu z drogi na koszt właściciela”. Potocznie mówi się o „odholowaniu”. Z czego wynika stosowanie tej dotkliwej procedury? W jakich przypadkach auto musi zostać odwiezione na parking administracyjny, a w jakich nie można tego zrobić? Co powinien zrobić kierowca, którego samochód został odholowany?

Odholowanie pojazdu odbywa się na podstawie art. 130a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (Usunięcie pojazdu z drogi na koszt właściciela). Spośród sześciu punktów wymienionych w tym artykule, straże gminne i miejskie są uprawnione do podjęcia działań w trzech przypadkach:
– gdy auto zostanie zaparkowane w miejscu zabronionym i jednocześnie pojazd będzie utrudniał ruch lub zagrażał bezpieczeństwu,
– jeśli bez odpowiedniego identyfikatora pojazd stanie na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych,
– gdy pod znakiem zakazu zatrzymywania się lub postoju umieszczona została tabliczka informująca o usunięciu pojazdu na koszt właściciela.

W każdej z tych sytuacjach chodzi o to, żeby samochód jak najszybciej zniknął z miejsca, w którym go bezprawnie pozostawiono. Dlatego też nie wchodzi w grę założenie blokady lub pozostawienie kierowcy informacji o popełnionym wykroczeniu. Wezwać trzeba lawetę.

Bezprawne byłoby natomiast usunięcie pojazdu na koszt właściciela, jeśli funkcjonariusz nie stwierdził opisanych wyżej okoliczności – nawet jeśli zgłaszająca wykroczenie osoba kategorycznie żąda odholowania.

W Gdańsku jeśli strażnik miejski stwierdzi, że zostało popełnione wykroczenia i znajdzie podstawy do zastosowania art. 130a Prawa o Ruchu Drogowym, sporządza odpowiednią dokumentację i zleca odholowanie pojazdu specjalistycznej firmie, z którą Gmina Miasto Gdańsk ma podpisaną umowę. Pojazd trafia wtedy na parking administracyjny. Właściciel może się po niego zgłosić po uzyskaniu od straży zezwolenia na odbiór oraz uiszczeniu należnych opłat.

Aktualna stawka uchwalona przez Radę Miasta Gdańska za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wynosi 476 złotych. Opłata za przechowywanie takiego pojazdu na parkingu strzeżonym to 39 złotych za każdą rozpoczętą dobę.

Jeśli właściciel pojazdu pojawi się wtedy, gdy została już wezwana laweta lub gdy rozpoczęto działania prowadzące do odholowania samochodu, ale auto nie zostało jeszcze zabrane na parking administracyjny, czynności są przerywane. Mimo to właściciel auta musi ponieść dodatkowe koszty. Uchwała Rady Miasta Gdańska określa stawki opłat

„jeżeli po wydaniu dyspozycji usunięcia pojazdu ustały przyczyny jego usunięcia, a wydana dyspozycja spowodowała powstanie kosztów”.

W przypadku pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t należność wynosi 240 złotych. Niezależnie od dodatkowych kosztów wynikających z odholowania pojazdu, na sprawcę popełnionego wykroczenia strażnik nakłada mandat karny. Przeprowadzenie interwencji z zastosowaniem opisanych powyżej procedur trwa w niektórych przypadkach nawet kilka godzin.

 

 

info/foto: www.starzmiejska.gda.pl

K.