17:03
19 marzec 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kolbudy: Będą kolejne prace przy terenach rekreacyjnych i placach zabaw w gminie

Zamieszczono dnia wt., 2018-09-11 14:45

W najbliższych dniach powinny rozpocząć się kolejne prace związane z rozbudową lub doposażaniem terenów rekreacyjnych i placów zabaw w gminie Kolbudy. Jeszcze we wrześniu ruszy budowa dojścia pieszego do placu rekreacyjnego w Kolbudach. Również w tym miesiącu planowane jest również podjęcie działań związanych z tworzeniem terenu rekreacyjnego w Bielkówku. Z nowoczesnego placu zabaw korzystają już mieszkańcy Jankowa Gdańskiego. Ogromną popularnością wśród dzieci i ich opiekunów z sołectwa Kowale cieszy się nowoczesny plac zabaw przy nowej szkole.

O placu rekreacyjnym w Kolbudach, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszej gminy pisaliśmy już wielokrotnie. Jednym z zastrzeżeń zgłaszanych przez osoby odwiedzające ten teren był brak bezpiecznego dojścia od strony drogi wojewódzkiej 221. Wkrótce rozpoczynamy kolejny etap rozbudowy parku, który zakłada m.in. budowę nowego chodnika.

- W drugiej połowie września zaczynamy budowę dojścia pieszego od strony ulicy Wybickiego - tłumaczy Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów. - Będzie można bezpiecznie dostać się od strony przejazdu kolejowego na teren parku. To nie jedyne zaplanowane inwestycje. Chcemy również doposażyć plac. Do wiosny powinno pojawić się w nim m.in. rozbudowane „linarium”, skałka wspinaczkowa, trampoliny oraz inne atrakcje dla najmłodszych. Chcemy też zamontować kurtynę zraszającą, która przyniesie ukojenie w upalne dni.

Również we wrześniu powinny rozpocząć się prace przy budowie terenu rekreacyjnego w Bielkówku. Ma on powstać na terenie boiska szkolnego.

- W pierwszym etapie chcielibyśmy zamontować oświetlenie, wybudować ścieżki i przenieść urządzenia z istniejącej na ulicy Okrężnej siłowni pod chmurką - mówi Adam Babkiewicz. - Jeszcze w tym roku na placu u zbiegu ulic Zacisze i Sadowej powinien zostać zamontowany monitoring. Będą huśtawki, ławki i „piłkochwyty” za bramkami boiska.

Od niedawna z nowoczesnego placu zabaw korzystać mogą mieszkańcy Jankowa Gdańskiego, gdzie powstało najwyższe w gminie, kilkumetrowe „linarium”. Są też nowe trampoliny, huśtawki, wiata grillowa i szereg innych urządzeń obleganych przez najmłodszych.

- Brakowało tu takiego miejsca - słyszymy od mieszkańca, który na plac przyszedł z wnukiem. - Podobne place powinny być we wszystkich sołectwach. Jest dużo atrakcji. Maluchy bezpiecznie mogą się bawić ze swoimi rówieśnikami.

O nowe place zabaw od dłuższego czasu zabiegają również mieszkańcy sołectwa Kowale. O tym, jak bardzo potrzebne są tam miejsca rekreacji dla najmłodszych świadczy frekwencja na terenie z zabawkami dla maluchów przy nowo otwartej szkole. Trwają również prace i rozmowy, które umożliwią rozpoczęcie budowy dwóch kolejnych placów zabaw w tym sołectwie.

- Zleciliśmy wykonanie projektu placu zabaw przy ulicy Pilotów w Kowalach - mówi Bartłomiej Papis, kierownik Referatu Sportu i Rekreacji UG Kolbudy. - Jeżeli uda się załatwić wszystkie formalności, jeszcze w tym roku będziemy mogli zacząć kupować zabawki. Chcemy, aby na ulicy Pilotów pojawiło się popularne wśród dzieci „linarium”, trampolina, karuzela, huśtawki, bujaki na sprężynach oraz duży zestaw zabawowy.

Cały czas prowadzone są również rozmowy z zagranicznym właścicielem popularnej sieci dyskontów. Od ich powodzenia zależy czy w pobliżu jednego ze sklepów wielkopowierzchniowych w Kowalach utworzony zostanie kolejny z zapowiadanych placów.

W ostatnim czasie ogrodzony został również teren placu zabaw w Bielkowie. Jak słyszymy, także tam planowany jest montaż dodatkowego wyposażenia, z którego korzystać będą najmłodsi mieszkańcy sołectwa.

W Pręgowie także przygotowywany jest teren pod budowę nowego miejsca do zabawy dla młodych mieszkańców, które ma powstać przy ulicy Bukowskiego. Jak informuje Bartłomiej Papis, jeszcze w tym roku powinno pojawić się tam ogrodzenie i pierwsze elementy wyposażenia.

- Podejmujemy starania, aby uszczęśliwiać naszych najmłodszych mieszkańców - mówi wójt Leszek Grombala. - Myślę, że jest w tym temacie coraz lepiej, ale mamy wciąż wiele do zrobienia. Wiem, że sytuacja jest szczególnie trudna w sołectwie Kowale, gdzie mieszka wiele młodych rodzin z dziećmi. Obiecywaliśmy, że powstaną tam trzy nowe place zabaw. Pierwszy już mamy przy nowej szkole podstawowej. Nie ustajemy w staraniach, aby w ciągu najbliższych miesięcy mogły powstać dwa kolejne. Jesteśmy praktycznie gotowi do realizacji placu przy ulicy Pilotów. Czekamy na finalizację procedur projektowych.

W ostatnich miesiącach wiele działo się na terenie rekreacyjnym w Bąkowie. To nie koniec rozbudowy placu. Właśnie prowadzona jest makroniwelacja nawierzchni, która umożliwi rozpoczęcie czwartego etapu prac. Planowane jest m.in. bagrowanie zbiornika wodnego.

Do końca roku w Ostróżkach powstanie również, kolejna w gminie, wiata z miejscem do grillowania. Jak słyszymy w Referacie Sportu i Rekreacji Urzędu gminy Kolbudy tempa nabiorą również prace na terenie rekreacyjnym w Czapielsku. 

info/foto: www.kolbudy.pl

K.