04:04
23 kwiecień 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

FitPółnocna odc.3 - zajdziesz w życiu dalej... ale wzmocnij nogi

Zamieszczono dnia wt., 2018-09-11 19:05

Cześć Wam! Jesteśmy w cyklu "FitPółnocna" przy dolnych partiach mięśniowych. Jeden z największych błędów, jakie można popełnić, to zaniedbywanie właśnie dolnych partii ciała - zdarza się to niezwykle często!.

W twoich nogach i pośladkach znajdują się jedne z największych mięśni. Jeśli chcesz budować swoją masę mięśniową i spalać tłuszcz, musisz także zająć się tymi częściami ciała. Trening całego ciała gwarantuje, że dolne partie ciała nie zostaną przeoczone: zaczynasz od ćwiczeń w tym rejonie i tę potencjalną słabość zamieniasz w maksymalną korzyść.

Nogi to mniej więcej połowa naszego ciała, co oznacza, że do ich treningu musimy zaangażować ponad połowę mięśni. Czemu napisałem, że PONAD połowę? Bo trening nóg wymaga od nas również mocnego zaangażowania górnych partii, które musimy dobrze ustawić, aktywować i odpowiednio zmobilizować do pracy. Tylko wtedy mamy zapewnioną prawidłową trajektorię ruchową podczas naszego LEGS’ WORKOUT :)

Najszybciej efekty ćwiczeń siłowych uzyskają panie, których ogólny poziom tkanki tłuszczowej jest niski lub te, które jednocześnie modelują nogi i wykonują ćwiczenia kardio. Ten rodzaj aktywności można wykonywać w dni odpoczynku lub potraktować jak rozgrzewkę przed treningiem. Doskonałym wyborem będzie przeznaczenie około 20 minut po zakończeniu ćwiczeń na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Jakie urządzenie będzie najlepsze do tego celu? Zdecydowanie orbitrek. Mogą z niego korzystać panie, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fitnessem i chcą wrócić do formy na przykład po ciąży, czy zrzucić kilka kilogramów. Orbitrek nie obciąża kolan, a podczas sesji angażuje wiele mięśni, dlatego ćwiczenie na nim pomoże przyspieszyć metabolizm i relatywnie szybko uporać się z nadprogramowymi kilogramami.

Na rynku są również dostępne przyrządy do ćwiczeń nóg w domu. By zapewnić sobie urozmaicenie, warto systematycznie powiększać swoją kolekcję. Wśród akcesoriów dodatkowych powinny znaleźć się obciążenia na rzep, które zakłada się na kostkę i skakanka, którą bardzo chętnie w swoich treningach wykorzystują profesjonalni bokserzy.

Każda pani powinna zakończyć trening nóg w domu kilkunastominutowym rolowaniem się na rollerze. Ta czynność zastępuje masaż, pomaga również rozbić tkankę tłuszczową i znacząco wpływa na zmniejszenie cellulitu.

Wykonywane przy użyciu odpowiedniego sprzętu ćwiczenia na nogi w domu mogą być tak samo efektywne, jak trening na siłowni. Najważniejsza jest odpowiednia technika, tempo i dostosowanie obciążenia do własnych możliwości. Niezależnie od tego, z jakiego miejsca zaczyna się przygoda z fitnessem, warto już dziś podnieść się z kanapy i wykonać pierwszy krok, wykrok lub przysiad.

 

red. Bartłomiej Chruściński, zdj. autor