05:04
23 kwiecień 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie działalności firmy Skarbiec

Zamieszczono dnia czw., 2018-09-13 12:39

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Gdańsku skierowano akt oskarżenia w sprawie dotyczącej działalności firmy „Pożyczka Gotówkowa” sp. z o.o., poprzednio działającej pod nazwami Polska Korporacja Finansowa „Skarbiec” sp. z o.o. i „Pomocna Pożyczka” sp. z o.o. Ta sprawa, to efekt śledztwa prowadzonego przez policjantów z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą z/s w Sopocie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzili postępowanie przygotowawcze w sprawie doprowadzenia w okresie od lutego 2009 roku do października 2012, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zawieraniu umowy przedwstępnej pożyczki, oferowanej przez Polską Korporację Finansową SKARBIEC Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku i Słupsku (następnie pod nazwą „Pomocna Pożyczka Sp.z o.o. i Pożyczka Gotówkowa Sp.z o.o.) poprzez wprowadzenie w błąd pokrzywdzonych co do zamiaru, możliwości i warunków otrzymania pożyczki gotówkowej.

W związku z tym, że w chwili wszczęcia śledztwa liczba potencjalna pokrzywdzonych z terenu całego kraju wynosiła 48 000, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku dla wyjaśnienia tej sprawy powołał specjalną grupę śledczą, w skład której wchodziło ponad 20 policjantów. Na polecenie Komendanta Głównego Policji we wszystkich komendach wojewódzkich Policji w kraju wyznaczono koordynatorów nadzorujących realizację zlecanych przez Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku pomocy prawnych w celu przesłuchania wszystkich pokrzywdzonych i świadków. Obecnie w sprawie jest ponad 98 000 świadków i pokrzywdzonych, a przesłuchanych zostało ponad 120 000 osób.

Na podstawie zebranych przez mundurowych dowodów w styczniu 2015 policjanci zatrzymali dwóch prezesów spółki, którym przedstawiono zarzuty dokonania oszustwa. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani i w dalszym ciągu przebywają w areszcie. 

Dzisiaj prokurator skierował do sądu akt oskarżenia, który objął 22 oskarżonych, którym zarzucono popełnienia przestępstw oszustwa znacznej wartości. Wśród oskarżonych znaleźli sięm.in. prezes i wiceprezes spółki, dyrektor regionalny i jego zastępca oraz pracownicy poszczególnych biur. Dwóm oskarżonym, prezesowi i wiceprezesowi spółki zarzucono nadto popełnienie przestępstw z ustawy o rachunkowości dotyczących między innymi nieskładania sprawozdań finansowych. Dwojgu oskarżonym zarzuca się również pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Łączną wartość strat to ponad 181 milionów złotych. Wartość zabezpieczonego mienia to kwota ponad 15 milionów złotych. Akta sprawy liczą obecnie prawie 5000 tomów, dzisiaj zostały przekazane do Sądu Okręgowego w Gdańsku. To śledztwo, to jedna z największych tego typu spraw w Polsce.

info/foto: KWP w Gdańsku