18:06
18 czerwiec 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Sołectwo Koszwały z najpiękniejszym wieńcem dożynkowym

Zamieszczono dnia wt., 2018-09-18 11:49

16 września br. w Parszczycach (Gmina Krokowa) odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego. Organizatorem uroczystości było Województwo Pomorskie, a rolę koordynatora przebiegu Wojewódzkiego Konkursu na Wieniec Dożynkowy pełnił Pomorski Departament Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podczas święta plonów rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Województwa Pomorskiego.

Celem konkursu jest propagowanie tradycji związanych z obchodzonym Świętem Plonów, wieńczącym pomyślne zbiory, promocja wizerunku Województwa, jak również rozwój pomorskiej wsi i rolnictwa poprzez prezentację dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz walorów turystycznych regionu.

Oceny wieńców na podstawie regulaminu dokonało jury składające się z trzech osób będących przedstawicielami instytucji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz instytucji związanych z kulturą.

Kryteria oceny obejmowały:

  1. zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania,
  2. różnorodność użytych do wykonania materiałów naturalnych jak: kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła,
  3. walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw, architektura bryły.

W Wojewódzkim Konkursie na 45 wieńców podlegających ocenie bezkonkurencyjny okazał się wieniec dożynkowy przygotowany przez sołectwo Koszwały. Dyplom oraz nagrodę pieniężną za zdobycie pierwszego miejsca w wysokości 2.000 zł na ręce Pani Justyny Słowińskiej pełniącej funkcję radnej i sołtysa Koszwał oraz przedstawicieli OSP Koszwały wręczył Pan Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl

K.