18:03
26 marzec 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszcz Gdański: Park z Gruszą nagrodzony!

Zamieszczono dnia ndz., 2018-09-23 19:58

Burmistrz Janusz Wróbel, młodzież i nauczyciele ZSOiO w Pruszczu Gdańskim, odebrali z rąk Wicemarszałka Województwa Pomorskiego Pawła Orłowskiego, wyróżnienie w prestiżowym konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018”, za zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego w centrum miasta „Park z Gruszą”.
- Dzięki temu, że projekt zrealizowali nasi uczniowie, jest to z pewnością jedno z najcenniejszych wyróżnień, jakie otrzymało Miasto Pruszcz Gdański w ciągu ostatnich kilku lat – mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. - Warto przy tej okazji wspomnieć, że projekt „Parku z Gruszą” miał wielopłaszczyznowy charakter. Jego powstanie będące efektem projektu, zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego, wypełniło niezagospodarowaną przestrzeń w centrum miasta, nawiązując do przedwojennej historii tego miejsca. Zaangażowanie zaś młodzieży sprawiło że projekt ten stał się po prostu bezprecedensowy.

Przypomnijmy: W ramach Budżetu Obywatelskiego do realizacji w 2017 r. zostało wybrane przez mieszkańców naszego miasta zadanie pod nazwą „Rewitalizacja parku przy Kanale Raduni z zachowaniem starych drzew”. Do realizacji tego projektu zaproszono młodzież Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących im. Mariana Raciborskiego w Pruszczu Gdańskim. Dwie grupy uczniów przygotowały i przedstawiły Radnym i pracownikom Urzędu Miasta swoje projekty. Projekty te uwzględniały zastosowanie roślin o wysokich walorach dekoracyjnych. Uwzględniały również „przedepty”, sąsiedztwo ciągów pieszych, jezdnych oraz obecność starych drzew. W parku zaprojektowano małą architekturę (ławki, kosze na śmieci) i oświetlenie. W miejscu wydeptanych ścieżek zaprojektowano kamień łamany, będący zarówno elementem ozdobnym jak i praktycznym, pełniącym funkcje nawierzchni pieszej. Wybrano projekt, który wykorzystywał potencjał miejsca, podkreślał pomnik przyrody znajdujący się w tym miejscu, kierował również uwagę na starą gruszę, od której park otrzymał nazwę. I tak pod koniec 2017 r. powstał „Park z Gruszą”, który zaprojektowany i wykonany został przez klasę IV Technikum Architektury Krajobrazu. Serce i ciężka praca młodzieży w naturalny sposób uczyniła z niego międzypokoleniowy pomost łączący historię z wizją przyszłości. Dlatego, naturalnie, kolejną inicjatywą było ustawienie ławek zasłużonych mieszkańców Pruszcza Gdańskiego. w Najbliższym czasie park przejdzie przegląd, podczas którego naprawione zostaną skutki, jakie wywołała w nim tegoroczna susza.

info/foto: Facebook/ Miasto Pruszcz Gdański

K.