19:05
28 maj 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

FitPółnocna odc.8 - Bieg Westerplatte oczami... biegacza amatora!

Zamieszczono dnia wt., 2018-09-25 22:30

Dzień Dobry, to kolejny wpis z cyklu "FitPółnocna" – jest to również kolejny odcinek o bieganiu z mottem „Północna Biega” – staram się w nim odpowiadać na ważne pytania związane z bieganiem. Dziś postaram się opowiedzieć o wyjątkowej 56 edycji Biegu Westerplatte. To była bardzo fajna impreza! NA trasie świetne emocje, a ja na Metę wbiegałem z uśmiechem na twarzy. 

Licząca 10 km trasa wiodła przez ulice Sucharskiego, Lenartowicza, Siennicką, a następnie przez kładkę nad Motławą, aż do Europejskiego Centrum Solidarnośc. Musimy zaznaczyć, że mój wynik nie był oszałamiający, ale to tylko sprawia, że na Westerplatte będe wracał... poprawiać czas.

Sama impreza to najważniejsze święto biegowe w Gdańsku - to też najstarszy z biegów. Na trasie pełno dopingujących kibiców i uśmiechniętych twarzy. Samo wzięcie udziału w biegu było swego rodzaju oddaniem hołdu żołnierzom, którzy bronili Westerplatte w 1939 roku. Tym bardziej się cieszę, że mogłem tam wystartować. 

OK, wracam do tematu biegania - jesli tylko się wahasz czy zacząć biegać, odpowiadam: raz, dwa wyjmuj stare buty z szafy, ubieraj dres i biegnij. Nie masz nic do stracenia (oprócz kilogramów) a sporo do zyskania: dla siebie i swojego zdrowia, kondycji.

Wyraźne efekty biegania dostrzeżesz po miesiącu regularnych treningów. Za to codziennie bieganie może przynieść widoczne efekty w odchudzaniu już po 2 tygodniach, choć trzeba mieć na uwadze, że dla osób zupełnie początkujących trening 7 razy w tygodniu nie jest zalecany.

Początkujący biegacze powinni trenować nie częściej niż 4 razy w tygodniu. Prawdopodobnie w czasie jednego treningu nie będziesz w stanie przebiec w stałym tempie 15 minut i będziesz przerywać bieg marszem (w schemacie 2 min biegu na 1 min marszu x 5). Przyjmijmy więc, że podczas pojedynczego treningu przebiegniesz 10 minut zachowując średnią prędkość 10 km/h. Oznacza to, że jednego dnia spalisz 140 kcal. Wartość ta nie uwzględnia kalorii utraconych w czasie marszu, a tylko w trakcie biegania.

Jeśli zaczynasz zupełnie od zera specjaliści radzą, by treningi zacząć od żwawych marszów 3-4 razy w tygodniu przerywanych krótkimi okresami biegu. Dopiero potem przystąp do realizacji planu treningowego.

Biegacz-amator:

Bartłomiej Chruściński / zdj. Dariusz Wyrwa