18:06
18 czerwiec 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Trąbki Wielkie: Wkrótce premiera kolejnej odsłony notacji Ostatni mówią. W rolach głównych mieszkańcy gminy

Zamieszczono dnia wt., 2018-10-02 10:21

Polacy i Niemcy. Katolicy i protestanci. Ci którzy tu mieszkali i ci, którzy przybyli po wojnie. Miłość, wspólna praca, życzliwość, ale także sąsiedzkie waśnie. Czasami prowadzące do prawdziwych dramatów. Wspólne życie w różnych, nie zawsze sprzyjających okolicznościach, w niezwykłym miejscu, jakim jest, z socjokulturowego punktu widzenia, Gmina Trąbki Wielkie. Położona na styku kilku krain geograficznych. Ojczyzna Polaków, Niemców, Kaszubów, Kociewiaków. Tych tutejszych i przybyłych.


I właśnie o nich opowiada cykl filmów "Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich". Premiera pierwszych pięciu odcinków odbyła się w dniu 1 grudnia 2017 roku. Wystąpili w nich: Agnieszka i Helena Kinder z Trąbek Wielkich, Gertruda Goyke z Postołowa, Rozalia Konieczna z Sobowidza, Jadwiga i Paweł Schützmann z Granicznej Wsi oraz Bronisław Marszałek z Rościszewa. Teraz kolej na następne cztery. Zaprezentowane zostaną one w dniu 6 października 2018 roku (sobota) o godzinie 15.30 w Bibliotece Publiczne w Trąbkach Wielkich.
Ich bohaterami będą:
Władysław Gajęcki z Domachowa,
Mieczysława Stosio z Mierzeszyna,
Helena Gordon z Warcza,
Agata Halba z Trąbek Wielkich
Wywiady z cyklu "Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich" to wyjątkowy w swoim rodzaju dokument historyczny. Trzeba posłuchać. Trzeba zobaczyć.
Wywiady zebrał i opracował zespół historyków i dziennikarzy www.polnocna.tvwww.strefahistorii.pl w składzie: Karolina Białke, Aneta Duraj, Bartosz Gondek, Paulina Kucina i Marek Kozłow. 

info/foto: GOKSiR Trąbki Wielkie