04:03
24 marzec 2019
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Produkcja Opla w Polsce: firma zwija fabrykę?

Zamieszczono dnia wt., 2018-10-09 10:46

Działająca w Gliwicach i Tychach firma Opel Manufacturing Poland, z której na początku tego roku, w dwóch turach, dobrowolnie odeszło ponad 460 pracowników, zamierza zmniejszyć zatrudnienie o dalsze ok. 170 osób. W spółce rozpoczęła się trzecia tura programu dobrowolnych odejść (PDO).

Jak podała w czwartek śląsko-dąbrowska Solidarność, regulamin programu jest taki sam jak w przypadku poprzednich tur, ogłoszonych w styczniu i kwietniu tego roku. Pracownikom, którzy zdecydują się na dobrowolne odejście z fabryki, przysługuje odprawa w wysokości maksymalnie 21-krotności miesięcznego wynagrodzenia. O wysokości odprawy decyduje staż pracy oraz to, jak szybko pracownik zgłosił się do programu. Z jego poprzednich edycji skorzystało w tym roku odpowiednio 190 i 275 osób.

Zatrudnienie w gliwickiej fabryce jest ograniczane od wielu miesięcy. W lutym tego roku zakład zlikwidował trzecią zmianę. Część pracowników odeszła w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, kolejne grupy zostały oddelegowane do pracy w innych europejskich zakładach koncernu PSA, który jest właścicielem Opla.

Dodatkowo - jak podali związkowcy - do końca tego roku ok. 200 pracowników z Gliwic ma zostać przeniesionych do zakładu w Tychach, gdzie rozpocznie się produkcja silników. Solidarność działająca w gliwickim zakładzie Opla zaapelowała do pracowników, aby nie podpisywali pochopnie umów dotyczących przeniesienia do pracy w Tychach, zanim dokładnie nie przeanalizują ich treści.

Przedstawiciele Opla jak dotąd nie skomentowali informacji związkowych.

red. / zdj. Opel Polska