13:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

FitPółnocna odc.11 - Kupujemy sobie buty do biegania

Zamieszczono dnia wt., 2018-10-09 11:00

Zakładam, że każdy Polak ma w swoim domu sportowe buty, które nie krępują ruchów. A nawet jeśli Twoja szafa świeci pustkami, to skompletowanie pełnego zestawu biegacza (łącznie z butami), może się zamknąć nawet w kwocie 200zł. Rzecz jasna nie będą to markowe ciuchy i buty z najnowszej kolekcji, ale gwarantuję Ci, że się nie rozczarujesz. Od czegoś w końcu trzeba zacząć!

W bieganiu nie ma ograniczeń. Chcesz biegać przed pracą? Rób to. A może bieganie z pracy i do pracy? Nie ma problemu. W bieganiu ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia. Co najlepsze, ta gra jest dostępna 24 godziny na dobę w niemal każdym miejscu na świecie. Cześć, to kolejny wpis z cyklu "FitPółnocna", w którym to opowiadamy o różnych fajnych sprawach związanych z byciem FIT i życiem FIT - człowieka, który przeszedł na dobrą stronę mocy - czyli mnie.

Dziś i o butach i o bieganiu...

W bieganiu jesteś niezależny. W bieganiu jesteś totalnie wolny. Możesz biegać jak chcesz, z kim chcesz, jak często chcesz, dokąd chcesz. Podobnie jak w życiu, to Ty kreujesz zasady i bierzesz za nie 100% odpowiedzialność.

Część osób decyduje się na podjęcie aktywności fizycznej jedynie ze względu na możliwość przyśpieszenia procesu odchudzania. Nie każdy jednak wie, jak ćwiczyć i ile czasu przeznaczyć na trening, by uzyskać zadowalające efekty. Zostańcie z nami, a dowiecie się więcej :)

Ja też się uczę :)

Gdy biegniemy, angażujemy do pracy nawet kilkaset mięśni, a żeby je uruchomić, potrzebujemy energii. Poruszając się w tak zwanej strefie tlenowej (czyli w tempie, kiedy w czasie biegu można swobodnie rozmawiać) większość tej energii organizm czerpie z tkanki tłuszczowej. Podczas joggingu pracują mięśnie z tzw. strefy problematycznej, czyli brzuch, biodra, pośladki i uda. W tych partiach tkanka tłuszczowa odkłada się najszybciej, a pozbywanie się jej to długotrwały, ale właśnie dzięki bieganiu, możliwy proces.

Zastanawiasz się jakie buty do biegania kupić?

Dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz garść porad nt. wyboru odpowiedniego obuwia. Teoretycznie biegać można we wszystkim, lecz jeśli chcesz czerpać z tego przyjemność i cieszyć się zdrowiem, to potrzebujesz właściwego sprzętu. Zanim wybierzesz się na zakupy potrzebujesz kilku informacji, które dostarczy Ci dzisiejszy odcinek "FitPółnocnej" :)

U większości biegaczy, pierwszą częścią ciała, która styka się z podłożem podczas biegu jest pięta, i to dlatego to właśnie tam producenci butów do biegania umieszczają najwięcej systemów amortyzujących. Przyjrzyjmy się jednak dalej temu, co dzieje się z naszą stopą po zetknięciu z podłożem, bo od tego ruchu zależeć będzie typ buta, który będzie dla nas odpowiedni.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem musisz wiedzieć, że butów biegowych nie dobiera się tak, żeby pasowały na styk – potrzebujesz trochę miejsca na palce, a im dłuższy dystans pokonujesz, tym tego miejsca powinno być więcej. Startując w biegach na 100 kilometrów zwykle powinnieneś nabyć buty o rozmiar, a nawet półtora większe, dzięki temu zawsze masz dość miejsca na palce – a im dłużej biegniesz, tym stopa bardziej puchnie. Zapominamy o tym!

Jedno jest pewne, buty sportowe do biegania muszą być nieco większe, pytanie brzmi o ile większe? Tym większe, im dłuższy dystans w nich pokonujesz. Na krótsze treningi i biegi na 5 czy 10 kilometrów wystarczy jeśli but będzie większy o pół numeru, przy dłuższych wybieganiach czy starcie w maratonie dobrze, gdy zostaje nam cały numer. To wydaje się dużo, ale po kilku godzinach biegu non-stop, Twoje palce podziękują Ci za tę wolną przestrzeń!

ZŁOTA ZASADA: Po pierwsze, buty do biegania powinny być nieco większe niż te używane tylko do chodzenia, a po drugie – każdy producent ma nieco inną numerację i nie zawsze numer 44 będzie równy numerowi 44 innego producenta. Czasami różnice są całkiem spore!

Bartłomiej Chruściński, zdj. Puma