03:04
19 kwiecień 2019
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Pruszcz Gdański: Będą budowane kolektory odprowadzające ścieki

Zamieszczono dnia wt., 2018-10-09 11:33

Gmina Pruszcz Gdański razem z gminą miejską Pruszcz Gdański, a także z Pszczółkami i Suchym Dębem będzie projektować, a następnie budować dwa kolektory odprowadzające ścieki.

Inwestycja pozwoli nie tylko skrócić tranzyt ścieków (ominąć Gdańsk i tym samym wyeliminować kolektor z Kanału Raduni, który będzie pełnił jedynie funkcję awaryjną), ale również da możliwość skanalizowania tej części Żuław Gdańskich (także na terenie naszej gminy), która na kanalizację wciąż czeka.

Włodarze wymienionych samorządów podpisali w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański list intencyjny w tej sprawie. Po podjęciu decyzji przez Radę Gminy Pruszcz Gdański (pozostałe rady już takie uchwały podjęły), będzie można przystąpić do konkretnych działań.

- Nad tym rozwiązaniem pracowaliśmy z sąsiednimi gminami od półtora roku – mówi wójt Magdalena Kołodziejczak. – Powstała koncepcja funkcjonalno – ekonomiczna, która przewidywała pięć wariantów. Wspólnie zdecydowaliśmy się na jeden z nich, zakładający powstanie dwóch kolektorów: biegnącego od Pruszcza Gdańskiego, przez naszą część żuławską, w tym Wiślinę, do oczyszczalni Wschód oraz biegnącego od Pszczółek, przez Suchy Dąb i przecinającego się w Wiślinie z tym pierwszym.

Projektowanie inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku.

info/foto: Urząd Gminy Pruszcz Gdański