15:04
20 kwiecień 2019
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Po najmocniejsze AMG pojedziesz do BMG Goworowski: AMG GT 4-Door Coupe!

Zamieszczono dnia śr., 2018-10-17 10:09

Moda na sportowe limuzyny ma się dobrze. Piekielnie mocny Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe posiada wszelkie atuty, by namieszać w swoim segmencie! Do salonu BMG Goworowski już można się zgłaszać, by zamówić najmocniejsze 4 drzwiowe coupe ze stajni Niemieckiego producenta.

Nowy model jest czterodrzwiowym odpowiednikiem modelu AMG GT, czyli sportowego samochodu z dwudrzwiowym nadwoziem coupe, który zadebiutował w 2014 roku na salonie paryskim, a w 2015 roku otrzymał tytuł World Performance Car of the Year 2015.

Nowa odmiana AMG GT ma konkurować z innymi limuzynami o sportowych osiągach, jak Porsche Panamera, czy mocniejsze odmiany BMW serii 7 i 8 oraz Audi A7. Nowość spod znaku AMG była jedną z ozdób salonu w Genewie w marcu 2018 r. Produkcja tego samochodu ruszyła we wrześniu 2018 r. w fabryce w niemieckim Sindelfingen, gdzie wytwarzane są wszystkie Mercedesy sygnowane znaczkiem AMG.

Sportowe coupe sygnowane AMG wchodzi na rynek w wersjach 63 o mocy 585 KM i 639 konnej 63 S, napędzanych przez widlasty, ośmiocylindrowy silnik o pojemności 4,0 litra. Wersja najmocniejsza ma tak jak słabsza odmiana napęd na obie osie AMG Performance 4MATIC+. Wyposażono ją jednak także w tryb Drift, w którym cała moc trafia tylko na tylne koła. Gamę silnikową uzupełnia trzylitrowy, rzędowy motor benzynowy o sześciu cylindrach.

 

 

Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe wyposażony jest w typowe dla fabrycznego tunera tej niemieckiej marki rozwiązania techniczne, jak przekładnia AMG Speedshift 9G z przekładnią hydrokinetyczną (TCT = Torque-Clutch Transmission) w wariantach 6-cylindrowych i z mokrym sprzęgłem startowym (MCT = Multi-Clutch Transmission) w odmianach V8.

Układ napędowy z silnikiem V8 produkowany jest w zakładzie wytwarzania silników w Affalterbach, zgodnie z zasadą „jeden człowiek, jeden silnik”. Oznacza ona, że silnikiem od początku do końca jego montażu zajmuje się jeden mechanik, którego nazwisko jest następnie umieszczane na tabliczce znamionowej na głowicy silnika. Co ciekawe, gdy silnik danego Mercedesa-AMG trafia do remontu, jego naprawą zajmuje się ten sam mechanik.

We wnętrzu zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań, jak przyciski z kolorowymi wyświetlaczami, służące do zmiany ustawień przekładni, zawieszenia, ESP, układu wydechowego, funkcji start/stop i tylnego spojlera. Przedstawiają one symbole, łatwo wskazujące na ich zastosowanie, zaś do ich obsługi wystarczy lekkie muśnięcie palcem.

Nowością są także zbliżeniowe przełączniki z przodu konsoli środkowej, które umożliwiają obsługę kamery cofania, nawigacji, radia, multimediów, telefonu oraz zmianę ustawień pojazdu. Kiedy kierowca albo pasażer zbliży palec na minimalną odległość od panelu, na ekranie rozbłyśnie odpowiedni symbol i menu. Aby aktywować daną funkcję, należy wcisnąć przycisk. Właściwy element menu równocześnie pojawia się na ekranie panoramicznego kokpitu, dzięki czemu kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi. W pełni cyfrowa, panoramiczna tablica przyrządów, to standard w wariantach V8, zaś dla odmian 6-cylindrowych jest dostępna jako opcja.

Codzienny komfort zwiększają m.in.: reflektory Multibeam LED, nagłośnienie przestrzenne firmy Burmester High-End surround sound (seryjne w wersjach V8) oraz nastrojowe oświetlenie w 64 odcieniach. Na system Burmester składa się 11 specjalnie opracowanych głośników, 11-to kanałowy wzmacniacz o łącznej mocy systemu wynoszącej 1000 W i technologie opracowane wyłącznie dla tego pojazdu. Funkcja VIP daje możliwość optymalizacji parametrów dźwięku dla każdego miejsca oddzielnie. Cztery różne tryby preselekcji odtwarzania dźwięku: „Pure“, „Easy Listening“, „Live“ i „Surround“ pozwalają na dopasowanie brzmienia do osobistego gustu muzycznego.  

 

 

Ciekawa w tym segmencie oferta obejmuje na przykład różne konfiguracje tylnych siedzeń, od asymetrycznie składanej kanapy do dwóch wariantów dwóch indywidualnych siedzeń. Wariant High-Class ma wszystko, czego można wymagać od luksusowej limuzyny. Podróżujący z tyłu mogą zarządzać różnymi funkcjami pojazdu za pośrednictwem ekranu dotykowego wbudowanego w konsolę środkową – zakres tych funkcji obejmuje m.in. sterowanie nastrojowym oświetleniem, klimatyzacją czy podgrzewaniem foteli.

Bagażnik, który ma pojemność 395 litrów, uzupełnia 60 litrowy schowek umieszczony pod jego podłogą. Gdy złożymy tylne oparcia, objętość przestrzeni bagażowej wzrasta do 1324 litrów. Pakowanie lub wyjmowanie bagażu ułatwia szeroki otwór załadunkowy. Tylna pokrywa opcjonalnie może być otwierana bezdotykowo poprzez wykonanie ruchu stopą pod zderzakiem.

Nowy Mercedes-AMG debiutuje na rynku w najmocniejszych wersjach silnikowych. Ceny tego sportowego coupe zaczynają się od 736 500 zł za 585 konną wersję 63, zaś topowa odmiana 63 S omocy 639 KM wyceniona została na 793 500 zł. Wkrótce w sprzedaży pojawią się też wersje z trzylitrowym silnikiem sześciocylindrowym, rzędowym. Będą to: słabsza wersja 43 4MATIC+ o mocy 367 KM i mocniejsza 53 4MATIC+, rozwijająca moc 435 KM. Ceny wersji z trzylitrowym silnikiem wynoszą 430 500 zł za wersję 43 i 530 tys. zł za wersję 53.

Według danych IBRM Samar,  we wrześniu 2018 roku na zakup Porsche Panamera zdecydowało się, 39 klientów, zaś w analogicznym okresie 2017 roku to - 26 osób. Dla porównania, dwudrzwiową wersję Mercedesa AMG GT we wrześniu 2018 r. kupiła jedna osoba, zaś rok wcześniej - trzech klientów. Liczby te pokazują, że jest na rynku miejsce dla limuzyn czy aut coupe o dużej mocy i sportowym charakterze, w związku z czym nowe czterodrzwiowe coupe od Mercedesa-AMG ma szansę wywalczyć sobie mocną pozycję na rynku.

Topowa odmiana nowego coupe Mercedesa AMG kosztuje aż o 175 280 zł mniej, niż najdroższa wersja Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Executive, a ma o 89 KM więcej od rywala. Czy to wystarczy by wygrać ten wyścig? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, zaś powodzenie nowego auta zweryfikuje rynek. Jednak za różnicę między najmocniejszymi wersjami dwóch sportowych aut z Niemiec, można byłoby kupić np. nowego Mercedesa klasy A, z nadwoziem sedan, w wersji AMG Line 2.0 250 224 KM, który wyceniony został przez producenta na 164 680 zł.

Info: Samar, zdj. Mercedes-Benz