15:04
20 kwiecień 2019
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny: Będą szybsze wypłaty odszkodowań

Zamieszczono dnia czw., 2018-10-18 15:45

Notatki policji z wypadków drogowych są już dostępne dla ubezpieczycieli komunikacyjnych online. Dzięki aplikacji przygotowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) znacznie szybciej następuje wypłata odszkodowań dla ofiar tych zdarzeń. Z nowego rozwiązania korzystają firmy posiadające łącznie ponad 75 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce. Wśród nich są: Warta, Ergo Hestia, Axa czy Link4. - To przykład udanej współpracy instytucji z branży ubezpieczeniowej z Policją. Dzięki nowej aplikacji osoby poszkodowane w wypadkach szybciej otrzymują odszkodowanie. Wypłata świadczenia nie jest już opóźniana przez oczekiwanie ubezpieczyciela na notatkę policji z miejsca zdarzenia. Czas, w którym dociera ona teraz do firmy ubezpieczeniowej wynosi średnio siedem minut od chwili skompletowania notatki w systemie SEWiK* – mówi Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu UFG.

Policja sporządza rocznie około 500 tysięcy notatek ze zdarzeń drogowych. W notatkach znajdują się informacje: o czasie i miejscu zdarzenia, jego okolicznościach,  uczestniczących w nim pojazdach czy o tym, gdzie ich właściciele wykupili ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Informacje te są udostępniane za pośrednictwem UFG wyłącznie tym firmom, które wystawiły polisę OC pojazdów biorących udział w kolizji bądź wypadku.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców. Do zadań Funduszu należy również wykrywanie nieubezpieczonych. UFG jest też administratorem ogólnopolskiej bazy danych ubezpieczeń komunikacyjnych, w której znajdują się informacje o sprzedanych polisach OC i AC, zdarzeniach drogowych oraz o wypłaconych z nich odszkodowaniach. 

*SEWIK: System Ewidencji Wypadków i Kolizji

mat: samar.pl +zdj. policja.pl