04:03
19 marzec 2024
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wszystko, co wiemy – spotkania artystyczne dla dzieci

Zamieszczono dnia sob., 2018-10-20 07:52

Jak wyglądał świat dawno temu? Czym różni się od świata, jaki znamy dzisiaj? Opowie Daniel Chodowiecki, wybitny malarz i rysownik, urodzony w XVIII-wiecznym Gdańsku. Spytacie, jak to możliwe? Otóż Daniel Chodowiecki pojawi się pod postacią marionetki, ożywającej w rękach aktorów Marcina Marca i Sławomira Banasia.

Na każdym spotkaniu będziemy uczestniczyć w małym koncercie, słuchając muzyki wykonywanej na instrumentach z czasów Chodowieckiego.

Jesteśmy przekonani, że spotkania z cyklu „Wszystko, co wiemy” spodobają się każdemu, kto jest wrażliwy na muzykę, taniec i sztukę. Spotkania odbywają się w nastrojowych wnętrzach Piwnicy Romańskiej, dlatego prosimy – ubierzcie się ciepło.

Bilet wstępu: 5 zł za dziecko (opiekunowie wchodzą bezpłatnie)

Wydarzenie zostało zainspirowane ilustracjami Daniela Chodowieckiego do książki „Elementarwerk” (1774 r.) Johanna Bernharda Basedowa. Dzieło to podzielone było na 10 ksiąg i zawierało całokształt XVIII-wiecznej wiedzy o świecie, podany w sposób przystępny dla młodych czytelników. Istotną częścią „Elementarwerk” stało się 300 scen, wybitnych pod względem artystycznym ilustracji Daniela Chodowieckiego. Dzięki nim także współczesny czytelnik może się przenieść do XVIII-wiecznego świata, oglądając dawne obyczaje, ubiory i inne przejawy kultury.

„Wszystko, co wiemy” współtworzą:
Maciej Szyszka – archeolog
oraz artyści:
Marcin Marzec, Sławomir Banaś – aktorzy teatru lalek,
Anna Korbolewska – tancerka specjalizująca się w choreografiach historycznych,
zespół instrumentów dawnych SILVA RERUM arte w składzie:
Maja Miro-Wiśniewska (pomysłodawczyni warsztatów) – flet traverso,
Danuta Zawada – skrzypce barokowe,
Małgorzata Skotnicka – szpinet.

Organizator: Fundacja SILVA RERUM

Partnerzy: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Metropolitalna Karta do Kultury

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

mat. prasowy + zdj.