06:05
8 maj 2024
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Słodka Niepodległość, czyli rogale świętomarcińskie w Suchym Dębie

Zamieszczono dnia pon., 2018-10-22 10:16
11 listopada obchodzić będziemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu obchodzimy też imieniny Świętego Marcina, patrona Poznania w Wielkopolsce. Jest to dzień znany również w polskiej tradycji i kulturze kulinarnej. Porzekadło ludowe głosi: ” Na Świętego Marcina najlepsza gęsina”. Także piekarze przygotowują swoje specjały – rogale
świętomarcińskie. Rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i okolicznych obszarach Wielkopolski z okazji  Dnia Świętego Marcina (11 listopada).
 
Popularna jest legenda, że tradycja w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, który pracował w pobliskiej cukierni, namówił swojego szefa, aby wskrzesić tradycję.
Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Także uczniowie, pracownicy i nauczyciele Szkoły Podstawowej stali się częścią tej tradycji. Przygotowane rogale przypadały wszystkim do gustu i smakowały.
 
Rogale świętomarcińskie w Suchym Dębie zostały przygotowane przez:
 
Martę Koprowską z Wróblewa, Koło Gospodyń Wiejskich z Suchego Dębu i Lucynę Borodzicz, Natalię Kozłowską z Osic, Koło Gospodyń Wiejskich z Koźlin i Marzenę Gracek, Teresę Samuszewską i Michała Albińskiego z Grabiny – Zameczek,
Warsztaty Terapii Zajęciowej „CARITAS” z Krzywego Koła.
 
Współpraca wielu osób pozwoliła naszym uczniom na poznanie tego zwyczaju i upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w tej słodkiej formie – podsumowała Aleksandra Lewandowska dyrektor Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie.
info/foto: nadesłane/T.Jagielski