12:05
25 maj 2019
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszcz Gdański: Z Joanną Byczek o Polakach w Himalajach - spotkanie autorskie

Zamieszczono dnia pon., 2018-11-05 13:02

 Już w przyszły piątek - 9 listopada 2018 R. , o godz. 18.000 PiMBP w Pruszczu Gdańskim będzie gościć Joannę Byczek, fizjoterapeutkę sportową, doktorantkę Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pani Joanna została poproszona przez organizatorów projektu "Polskie Himalaje 2018" o sprawowanie opieki medycznej nad uczestnikami trekkingu do Base Camp pod Mount Everestem i biegaczami 100 km Supermaratonu w Katmandu w Nepalu.

Podczas spotkania w w bibliotece opowie o "Polskich Himalajach2018", trekkingu pod Everest, kulturze i historii Nepalu. Przybliży także historię Polaków w Himalajach. Ideą projektu jest uhonorowanie 11 listopada 2018 roku, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstał wyjątkowy koncept - Polskie Himalaje 2018, który składał z trzech elementów:
supermaratonu w stolicy Nepalu Katmandu, trekkingu do bazy pod Everestem oraz narodowej wyprawy na szczyt. Udział w projekcie i przewodnictwo grupom zgłosili znani polscy himalaiści, m.in. Anna Czerwińska i Krzysztof Wielicki.To przedsięwzięcie powstało również dla upamiętnienia największych sukcesów Polaków w historii himalaizmu, którzy swymi podbojami rozsławili imię Polski. W czasie wyjazdu przypadła 40rocznica zdobycia Mount Everestu przez Wandę Rutkiewicz i 29 rocznica śmierci Jerzego Kukuczki na południowej ścianie Lhotse.

info/foto: PiMBP w Pruszczu Gdańskim