23:05
21 maj 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: 100 budek lęgowych na 100-lecie Niepodległej

Zamieszczono dnia pt., 2018-11-16 13:22

W dniu 14 listopada 2018 r. w trakcie Sesji Rady Gminy Cedry Wielkie odbyło się uroczyste przekazanie 100 budek lęgowych dla drobnego ptactwa, zakupionych przez Gminę Cedry Wielkie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Reprezentujący Obdarowanego, Stowarzyszenie na rzecz Bioróżnorodności Lasów, Pól i Łąk, Pan Przemysław Nawra oraz Pan Mateusz Potrykus odebrali z rąk Wójta Pana Janusza Golińskiego oraz Radnych Gminy Cedry Wielkie budki, które zawisnąć mają na drzewach wszystkich sołectw naszej gminy.

Budki lęgowe, zwane również skrzynkami lęgowymi, to jedna z najbardziej znanych form wsparcia naszych skrzydlatych sąsiadów. Ptaki towarzyszą ludziom od zawsze. Ożywiają w sposób namacalny nasze otoczenie. Nawet w betonowych miastach, można je zaobserwować i z łatwością usłyszeć ich śpiew. Przyglądając im się bliżej dostrzeżemy piękne ubarwienie, niezwykłe zachowania, grację ruchów. Oczaruje nas łatwość z jaką latają. Oprócz „umilania” życia człowiekowi, ptaki spełniają też ważna rolę w środowisku. Sikory i inne ptaki śpiewające niszczą wiele szkodliwych owadów, zjadają resztki i odpadki, rozsiewają wiele gatunków drzew i krzewów.

Inicjatywa Radnych Gminy Cedry Wielkie wraz z Wójtem Panem Januszem Golińskim ma na celu umożliwienie naszym mieszkańcom obserwacji tych pięknych stworzeń jak również „osłuchania” się z ich pięknym śpiewem.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl