00:05
25 maj 2019
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Pruszcz Gdański: Sukces robotyków z Przejazdowa w Tallinnie

Zamieszczono dnia czw., 2018-12-06 13:55

Kilka dni temu najstarsza grupa robotyków, na co dzień trenująca w SP w Przejazdowie, uczestniczyła w turnieju Robotex International 2018 w Tallinnie w Estonii. Turniej ten jest określany mianem największego festiwalu robotyki na naszej planecie.

Pierwszego dnia rywalizacji wszyscy zawodnicy brali udział w konkursie MakeX Starter, który polegał na zbudowaniu i zaprogramowaniu robota mBot firmy Makeblock, tak aby mógł on wykonać jak największą ilość zadań na arenie.

Dodatkowo jednym z celów konkursu była współpraca i integracja drużyn z różnych państw - na planszy jednocześnie znajdowały się dwa roboty, które współdziałały ze sobą przy wykonywaniu wspólnych zadań.

Konkurs ten rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: primary school group (do 13 lat) i junior high school group (do lat 18). W młodszej kategorii nasza drużyna BalticBot Green (Wiktor Kurowski, Dominik Mordawski i Karol Bruszewski) zajęła 3. miejsce. W starszej kategorii 2. miejsce zajęła drużyna BalticBot Blue (Izabela Lelakowska, Katarzyna Gasińska, Jakub Kamela), 3. miejsce zajęła drużyna BalticBot Black (Mikołaj Jurek, Krystian Jażdżewski), a 4. miejsce drużyna BalticBot Red (Jakub Walecki, Kacper Cholewiński).

Ponadto wszystkie cztery drużyny z gminy Pruszcz Gdański otrzymały nagrodę specjalną „Best Teamwork”. Sędziowie docenili zgranie, wzorową współpracę między sobą i z innymi drużynami oraz postawę fair play. W całym konkursie MakeX brało udział prawie 40 drużyn z całego świata.

W sobotę drużyna BalticBot Girls wzięła udział w konkursie Girls' Firefighting. W tym wyzwaniu zbudowany i zaprogramowany przez zawodników robot miał za zadanie zlokalizować i zgasić 4 losowo umieszczone na planszy i częściowo zasłonięte ścianami świeczki. Również i w tej dyscyplinie przedstawiciele gminy Pruszcz Gdański osiągnęli sukces. Drużyna w składzie Izabela Lelakowska i Katarzyna Gasińska zdobyła 2. miejsce w kategorii wiekowej powyżej 13 lat.

Podczas tych zawodów ekipa z Przejazdowa miała możliwość zarówno współzawodniczyć, jak i współpracować z drużynami z takich państw, jak: Meksyk, Kolumbia, Turcja, Anglia, Łotwa, Rosja i Estonia.

info/foto: facebook/Gmina Pruszcz Gdański