16:05
25 maj 2019
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: 42-latka zatrzymana w związku z oszustwami. Seniorzy stracili 150 tysięcy złotych

Zamieszczono dnia pt., 2018-12-07 11:52

Policjanci z Komisariatu I Policji na gdańskiej Oruni zatrzymali 42-letnią kobietę oszukującą starsze osoby metodą „na policjanta". Kobieta odbierała od pokrzywdzonych pieniądze. Podejrzana usłyszała już zarzuty dotyczące czterech przestępstw – tylko w tych przypadkach pokrzywdzeni stracili ponad 150 tys. zł.  Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, pokrzywdzonych może być znacznie więcej. Policjanci i prokurator zawnioskowali o areszt dla 42-latki.


Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą oraz z wydziału kryminalnego z Komisariatu I Policji w Gdańsku pracują nad rozpracowaniem grupy działającej metodą „na policjanta". Przestępcy, typując swoje ofiary z książek telefonicznych, wybierali imiona, które mogły wskazywać na to, że mają do czynienia z osobami w podeszłym wieku. Sprawcy, dzwoniąc, podawali się za oficerów Centralnego Biura Śledczego Policji i informowali seniorów, że hakerzy próbują włamać się na ich konto lub o tym, że przestępcy planują na nich napad i że w związku z tym oszczędności seniorów są zagrożone. Żeby uniknąć kradzieży, przestępcy kazali pokrzywdzonym pozostawiać pieniądze we wskazanych przez nich miejscach, a następnie je zabierali.


Wnikliwa praca policjantów z Oruni, ustalenia, przesłuchania pokrzywdzonych i świadków doprowadziły do zatrzymania 42-letniej kobiety. Kobieta była kurierem odbierającym pieniądze na zlecenie grupy oszukującej starsze osoby metodą „na policjanta”. Śledczy ustalili, że proceder miał swój początek na jednym z portali ogłoszeniowych. To na nim pojawiły się ogłoszenia zachęcające osoby do pracy. Zleceniodawca oferował wysokie zarobki. Praca kobiety polegała na odbieraniu pieniędzy od starszych osób, a następnie przekazywaniu ich innym osobom. Kryminalni 42-latkę pod zarzutem oszustwa i osadzili ją w policyjnej celi.


Zatrzymana kobieta wczoraj po południu została doprowadzona przez policjantów do prokuratury, tam usłyszała zarzuty dotyczące czterech oszustw. Straty w tych przypadkach wynoszą ponad 150 tys. zł. Prokurator i Komendant I Komisariatu Policji w Gdańsku zawnioskowali do sądu o aresztowanie podejrzanej.


Sprawa ma charakter rozwojowy, z uzyskanych informacji wynika, że zatrzymana kobieta może mieć związek z innymi tego rodzaju przestępstwami, do których doszło w ostatnim czasie nie tylko na terenie miasta.
Obecnie trwają m.in. ustalenia, kto publikował ogłoszenia na portalu ogłoszeniowym i kto dzwonił do osób starszych podając się za funkcjonariuszy CBŚP. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie.


Policja nadal apeluje, by nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.


Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:
Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

info/foto: KMP w Gdańsku