06:08
21 Sierpień 2019
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Nowe Porsche 911 w Trójmieście: Wszystko, co powinniście o nim wiedzieć

Zamieszczono dnia czw., 2019-02-07 09:48

Kształt jest znajomy, co pewnie nikogo nie zaskoczy. Ogólny zarys nadwozia pozostaje taki sam od dziesięcioleci. Co zatem się zmieniło? Przede wszystkim wprowadzono wiele nowości w napędzie: 6-cylindrowe silniki typu bokser są teraz o wiele mocniejsze niż dotąd. Na początek dostaniemy przy tym dwie wersje nowego 911: Carrerę S oraz 4S, w standardzie ze skrzynią dwusprzęgłową PDK. Pierwsze egzemplarze mają być w salonach w marcu 2019 roku.

Auto dziś zostanie zaprezentowane m.in. klientom Porsche Centrum Sopot LELLEK Group na zamkniętym pokazie specjalnym. Organizatorem wydarzenia jest Porsche Polska. Będzie to pierwszy ogólnopolski pokaz tego modelu w granicach naszego kraju.

W nowym 911 Carrera S oraz wyposażonej w napęd 4x4 Carrerze 4S mamy teraz do dyspozycji o 30 KM więcej niż dotąd, czyli 450 KM (przy 6500 obr./min), przy zachowaniu niezmienionej, 3-litrowej pojemności skokowej 6-cylindrowego boksera. Moment obrotowy to 530 Nm (przy 2300 do 5000 obr./min). Poprawiony mechanizm wtrysku, zmodernizowane turbosprężarki i zmodyfikowany układ chłodzenia powietrza doładowującego pozwoliły też zwiększyć efektywność silnika, a więc zmniejszyć jego apetyt na paliwo. W parze z unowocześnioną jednostką napędową pracuje 8-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa.

Carrera S może jechać nawet 308 km/h, a Carrera 4S – z napędem 4x4 – 306 km/h. Co ciekawe znacznie poprawił się czas rozpędzania do setki. Zmiany w skrzyni sprawiły, że obie wersjie 911-tki 100 km/h osiągają o 0,4 s szybciej niż poprzednia generacja, czyli w 3,7 s (Carrera S) i 3,6 s (Carrera 4S). Kolejne 0,2 s można odjąć kupując pakiet Sport Chrono.

Nowością na pokładzie 911 są systemy zwiększające bezpieczeństwo, w tym np. „wet mode”, czyli tryb jazdy na mokrą nawierzchnię, w którym układ stabilizacji toru jazdy (PSM) zmienia sposób działania pod kątem śliskiej nawierzchni. Inne systemy to tempomat z radarem, kamera termowizyjna, czy też „asystent” zapobiegający kolizji polegającej na uderzeniu w tył innego auta. O cenach wiemy niewiele - nie będą się różnić poziomem od poprzednika.

mat. prasowy (AS), zdj. Porsche