06:08
21 Sierpień 2019
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Masz małą tablicę rejestracyjną nielegalnie - grozi Ci pozbawienie wolności!

Zamieszczono dnia pt., 2019-02-08 19:13

Małe tablice rejestracyjne pojawiły się w połowie 2018 roku i z założenia miały trafiać do tych samochodów, głównie z USA czy Japonii, w których miejsca na tablicę rejestracyjną jest mniejsze, niż standardowe, stosowane w Europie.

Tablica taka składa się z litery oznaczającej miasto rejestracji oraz kombinacji trzech cyfr i liter. Jak się nietrudno domyślić, możliwości jest stosunkowo niewiele, a więc i pula tych tablic jest skończona. Wielu kierowcom to jednak nie przeszkadza, a i urzędy dość chętnie wydawały takie tablice, bez dokładnego sprawdzenia zasadności ich zamówienia.

Zapas kombinacji zaczął topnieć, bo posiadanie zmniejszonej tablicy stało się modą i kierowcy chętnie po nie sięgali. Małe rejestracje zaczęły więc „zdobić” nie tylko amerykańskie krążowniki szos, których aż tak wiele na naszych drogach nie ma, ale i każde inne auto, jak Golfy i Passaty, duże SUV-y, tuningowane modele, a nawet nieraz pojazdy dostawcze...

Teraz urzędy i policja wraz z SKP (Stacjami Kontroli Pojazdów) biorą się za kontrole i wycofywanie z obiegu niewłaściwie użytkowanych tablic. Niektóre wydziały komunikacji zaczęły wysyłać kierowcom pisma, w których należy wypełnić odpowiednie oświadczenie, wraz z podaniem modelu posiadanego samochodu i potwierdzeniem, że auto jest konstrukcyjnie przystosowane właśnie do mniejszych wymiarów tablic. Wszystko to podpisuje się pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Jak wynika z pisma wysyłanego do właścicieli aut z małymi rejestracjami, urzędy powołują się na kodeks karny, artykuł 233. Chodzi tu – krótko mówiąc – o zeznawanie nieprawdy, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

mat. prasowy + zdj. wykop.pl (ZAKRYLIŚMY CYFRĘ NA TABLICY)