06:08
21 Sierpień 2019
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

30 urodziny Mazdy MX-5: Kultowego roadstera!

Zamieszczono dnia pt., 2019-02-08 20:00

1989... czyli dokładnie 30 lat temu... Aj... jak ona pięknie się starzeje!

Na Chicago Auto Show w 1989 roku Mazda po raz pierwszy zaprezentowała swój roadster nazwany MX-5, a w USA znany jako Miata. Prace nad małym, sportowym samochodem bez dachu trwały od początku lat osiemdziesiątych w amerykańskim biurze projektowym Mazdy w Kalifornii oraz w Japonii. Ostateczny koncept zatwierdzono w 1986 roku i rozpoczęto przygotowania do produkcji.

Zdecydowano się na zastosowanie tylnego napędu, silnika z przodu oraz niezależnego zawieszenia wszystkich kół. By zagwarantować atrakcyjną cenę, roadster Mazdy bazował na rozwiązaniach z popularnych modeli (m.in. skrzynia biegów), choć silnik 1.6 litra został opracowany specjalnie dla tego modelu. Później do oferty dołączono mocniejszą jednostkę 1.8 litra.

Mazda MX-5 pierwszej generacji była produkowana do 1997 roku w Japonii. Z fabryki w Hiroszimie rozsyłano ją po całym świecie. Jednym z głównych rynków zbytu było USA, ale auto świetnie radziło sobie również w Europie. Dziś, po 30 latach od debiutu, jest to najlepiej sprzedający się roadster w historii. Ponad milion egzemplarzy samochodów czterech generacji trafiło już do klientów.

TEST MAZDY MX-5 Z BMG GOWOROWSKI - Zobacz koniecznie !

Bartłomiej Chruściński, zdj. Mazda