06:08
21 Sierpień 2019
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Nowa siedziba Gdańskiego Sanepidu robi wrażenie!

Zamieszczono dnia wt., 2019-02-12 13:59

"40-lat minęło jak jeden dzień" - śpiewał Andrzej Rosiewicz w popularnym serialu. Życie jednak, próźni nie znosi. Sanepid w Gdańsku zyska nową siedzibę. Stary budynek powstał na początku lat 80., gdy budowano pobliski wieżowiec dla ówczesnej Akademii Medycznej. Wtedy w niskokondygnacyjnym budynku barakowym było biuro budowy, a po jej zakończeniu wprowadził się tam właśnie wojewódzki sanepid.

Przypomnijmy, że budynek ma konstrukcję drewnianą, a kiedy się do niego wchodzi, podłoga skrzypi. Elewacja jest częściowo z azbestu, co nie jest dobre dla zdrowia - nie wspominając o powadze instytucji.

- Miało być na "jakiś czas" i tak zostało do dziś, czyli prawie 40 lat - mówi Tomasz Augustyniak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku, w wypowiedzi dla Radia Gdańsk.

Idzie NOWE

Budowa nowego budynku ma mieć dwa etapy, do końca 2019 roku powinien powstać budynek w stanie surowym. Jeśli uda się jeszcze w tym roku zdobyć środki na drugi etap, to chcielibyśmy całość zakończyć jak najszybciej - dodaje szef inspekcji w rozmowie ze stacją radiową. 

Nowy budynek będzie miał trzy kondygnacje. Na każdą z nich dostać się będą mogły osoby niepełnosprawne, bo znajdzie się w nim winda, której teraz brakuje. Na czas inwestycji pracownicy zostaną przeniesieni do pobliskich innych budynków sanepidu oraz do szpitala zakaźnego. 

red. / mat. prasowy (zdj. Państwowa Inspekcja Sanitarna w Gdańsku)