23:05
19 maj 2019
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS: Prestiżowe szkolenie sędziów żeglarstwa

Zamieszczono dnia śr., 2019-03-13 09:59

W dniach 8-10 marca 2019 roku w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku-Górkach Zachodnich odbyło się prestiżowe, międzynarodowe szkolenie sędziów żeglarstwa, będące wynikiem owocnej współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i NCŻ AWFiS z Międzynarodową Federacją Żeglarską World Sailing. Wzięli w nich udział przedstawiciele 17 krajów.

Prestiżowe szkolenie dedykowane było dla sędziów krajowych z całego świata, chcących podnieść swoją wiedzę, kompetencje oraz kwalifikacje do poziomu sędziego międzynarodowego „IJ - international judge”. Szkolenie było bardzo merytoryczne i punktem kulminacyjnym trzydniowych zajęć był egzamin.

- Współpraca Polskiego Związku Żeglarskiego oraz AWFiS w Gdańsku po raz kolejny owocuje dużymi wydarzeniami żeglarskimi w Polsce o charakterze międzynarodowym. World Sailing, czyli władze światowego żeglarstwa, doceniając nasze działania, przyznały nam organizację bardzo ważnego seminarium, konferencji dla kandydatów na sędziów międzynarodowych. Cieszy mnie bardzo, że oczy edukacji światowego i europejskiego żeglarstwa będą zwrócone na Narodowe Centrum Żeglarstwa - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, który osobiście uczestniczył w otwarciu szkolenia.

Całość prowadzili doświadczeni instruktorzy Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing - Holenderka Josje Hofland oraz Chorwat Neven Baran.

Uczestnikami natomiast byli krajowi sędziowie żeglarstwa klasy państwowej, głównie z Europy i Stanów Zjednoczonych, którzy chcieli uzyskać nowe uprawnienia. O wyjątkowości szkolenia świadczy to, że lista uczestników jest zatwierdzana przez World Sailing, a liczba miejsc ograniczona do 25. 

Ostatecznie w wydarzeniu wzięło udział 24 sędziów z 17 krajów: Polski, Austrii, Niemiec, Finlandii, Cypru, Irlandii, Chorwacji, Węgier, Grecji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Holandii, Włoch, Turcji, Serbii, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii.

Było to elitarne wydarzenie i w każdym roku odbywa się tylko kilka szkoleń tego typu na całym świecie, przeważnie jedno na dany kontynent. To już drugi raz w ciągu ostatnich czterech lat, kiedy Polski Związek Żeglarski wraz z AWFiS Gdańsk realizował to szkolenie w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku-Górkach Zachodnich we współpracy z World Sailing. Wcześniej odbyło się ono w marcu 2015 roku.

- Jest to szkolenie o charakterze teoretycznym, które ma na celu przygotowanie do egzaminu na sędziego międzynarodowego. Zdanie tego egzaminu oznacza, że ci sędziowie, którzy go zdadzą, będą mogli sędziować regaty na całym świecie pod parasolem Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing. Uczestników mamy praktycznie z całej Europy, a także ze świata, ponieważ mamy jedną osobę ze Stanów Zjednoczonych. Łącznie z instruktorami przyjechali do nas przedstawiciele 17 krajów. Pomimo, że wydarzenie odbywa się w kameralnym składzie, to jest bardzo elitarne i prestiżowe - mówił podczas szkolenia manager NCŻ AWFiS Maciej Szafran.

Ponadto w sobotę wszyscy uczestniczyli w uroczystym obiedzie, a dla tych, którzy zostali na miejscu jeszcze w niedzielę, zorganizowane było zwiedzanie Gdańska oraz uroczysta kolacja.

Partnerem wydarzenia była firma D.A.D, która przygotowała dla uczestników trzydniowego szkolenia niespodzianki oraz upominki.

red. mat. prasowy / fot. Beata Zarach