00:07
22 lipiec 2019
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Powiat starogardzki: Wiemy kto otrzymał Kociewskie Gryfy za 2018 rok

Zamieszczono dnia czw., 2019-03-21 18:18

Dobiegła końca gala nagród Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf”. Znamy już pełną listę osób wyróżnionych za swoja działalność w roku 2018 w dziedzinach: kultura, sport i gospodarka.

 

Doroczne nagrody wręczane są podczas uroczystej gali, która w tym roku odbyła się w Sali Słodowej hotelu Ren. Gwiazdą wieczoru był zespół 5/6, czyli grupa wokalistów związana ze sceną Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

foto: Aneta Duraj

W pierwszej kolejności licznie zgromadzona publiczność poznała laureatów w kategorii Sportowiec, Trener i Impreza Sportowa 2018 roku. Najlepszego sportowca, trenera i imprezę sportową w powiecie starogardzkim wybrała kapituła, do pracy w której zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów lokalnych, mediów oraz działacze sportowi. Ubiegły rok obfitował w liczne sukcesy sportowców reprezentujących nasz powiat na arenach krajowych i zagranicznych, zważywszy na fakt, że dobrych wyników indywidualnych, jak i zespołowych nie brakowało, wybór kapituły nie był łatwy. Najlepszego sportowca wybrano spośród 50 zawodniczek i zawodników.

Kociewskiego Gryfa w kategorii Sportowiec otrzymała Magdalena Lenz - zawodniczka Klubu Tri Starogard, bardzo modnej ostatnio dyscypliny sportowej, jaką jest Triathlon. Pani Magda w 2018 osiągnęła bardzo dobre wyniki na zawodach rangi międzynarodowej i krajowej. Było to VII miejsce w Mistrzostwach Świata Ironman w RPA, II miejsce w Mistrzostwach Polski Ironman na dystansie średnim w Gdyni, II miejsce Open Triathlon Energy Gniewino, II miejsce Open Enea Triathlon Bydgoszcz, III miejsce Open Susz Triatlon.

foto/www.tristg.pl

foto/Aneta Duraj

Trenerów wybierano spośród 24 kandydatów reprezentujących 13 dyscyplin sportowych.

Decyzją Kapituły Kociewskiego Gryfa odebrał pan Krzysztof Korczak – trener pływania w UKS Ósemka Starogard. Ubiegły rok był jednym z bardziej udanych dla klubu i wychowanków Pana Krzysztofa. Jego podopieczna Karolina Urban nie miała sobie równych w swojej kategorii wiekowej w Polsce, a swój nieprzeciętny talent potwierdziła podczas mistrzostw Polski juniorów, zdobywając łącznie 4 medale, w tym złoty wywalczyła na zimowych mistrzostwach Polski juniorów w Ostrowcu Świętokrzyskim na dystansie 200 m motylkiem.

foto/www.uks8.pl

foto/Aneta Duraj

Kapituła wybrała również Najlepszą Imprezę Sportową 2018 roku. Na liście nominowanych znalazły się 24 imprezy i zawody sportowe. Tytuł najlepszej imprezy 2018 roku zdobył Polswimrun – Swimrun 2018 zorganizowany przez stowarzyszenie TRI Starogard.

foto/Aneta Duraj

foto/Aneta Duraj

Tradycyjnie podczas uroczystości wręczane są statuetki „Kociewskiego Gryfa” w dziedzinie gospodarki. W kategorii Mikro i małe firmy Kociewskiego Gryfa odebrała firma Restal Elżbieta Rembiasz. Natomiast w kategorii Średnie i duże firmy, nagroda trafiła do firmy Ciecholewski Wentylacje w ręce Zbigniewa Ciecholewskiego.


foto/Aneta Duraj

Podczas gali wręczone zostały również nagrody w dziedzinie kultury. W kategorii Twórca Roku kapituła, w której zasiadali przedstawiciele ośrodków i instytucji kultury, mediów, władz samorządowych, wybierała spośród 11 zgłoszeń. Zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca Kociewie Retro. To grupa pasjonatów tańca regionalnego i tradycji kociewskich. Zespół działa pod opieką Agnieszki Brzozy. Mają na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. reprezentację powiatu starogardzkiego na festiwalu zespołów artystycznych „Opole Artis”. W 2018 roku grupa koncertowała ponad 20-krotnie, zdobywając wiele wyróżnień i nagród.

foto/Facebook/Aktywne Kociewie

foto/Aneta Duraj

W kategorii organizacja pozarządowa „Kociewskiego Gryfa” otrzymało stowarzyszenie „Kobiety Kwiaty Kociewia”. Stowarzyszenie od 12 lat promuje i kultywuje kulturę Kociewia. To jedna z aktywniejszych wiejskich organizacji kobiecych w kraju. W październiku 2018 roku “Kobiety Kwiaty Kociewia” brały udział w konferencji zorganizowanej przez marszałka Senatu pn. „Fenomen polskiej wsi”, na której przedstawione zostały dobre praktyki na przykładzie stowarzyszenia. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Zblewie, które od 60 lat zapisuje jedną z najpiękniejszych kart naszej lokalnej historii. Działalność Koła jest bardzo różnorodna – od szkoleń poprzez spotkania, wydarzenia kulturalne, a na konkursach i własnych projektach kończąc. Ubiegły rok był rokiem jubileuszowym – KGW obchodziło 60-lecie istnienia.

www.kwiatykociewia.pl

foto/Aneta Duraj

W kategorii Impreza Roku 2018 zwyciężyła Kociewska Kuźnia Rozmaitości. To cykliczna impreza plenerowa, która integruje lokalną społeczność w gminie Smętowo Graniczne i nie tylko. W czasie jej trwania szerzona jest wiedza na temat regionu. Wystawcami są m.in. twórcy rzemiosł dawnych, producenci żywności ekologicznej, koła gospodyń wiejskich.

foto/Aneta Duraj

foto/Aneta Duraj