23:10
17 Październik 2019
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Czyste powietrze - dotacje nawet do 90%

Zamieszczono dnia czw., 2019-07-11 10:45

Mieszkańcy gminy Cedry Wielkie mają możliwość pozyskania pieniędzy na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny, ale też na pokrycie kosztów termomodernizacji budynków czy wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Środki na ten cel - w ramach projektu „Czyste powietrze” - otrzymać można z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program już działa, a chętni składać mogą wnioski bezpośrednio w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Obowiązek ten przejmie niebawem Urząd Gminy w Cedrach Wielkich, a wszystko to na mocy porozumienia, które z WFOŚiGW w Gdańsku podpisał Janusz Goliński, Wójt Gminy Cedry Wielkie.

- Na terenie naszej gminy jest jeszcze dużo gospodarstw domowych, gdzie podstawą ogrzewania są tradycyjne piece, w których spalany jest węgiel nierzadko bardzo słabej jakości, przez co zanieczyszczane jest powietrze, którym oddychamy. Wysokość dofinansowania zależeć będzie od dochodów, a program preferuje osoby mniej zamożne. W naszej gminie z takiego finansowego wsparcia skorzystało już kilkadziesiąt osób. Mam nadzieję, że po przejęciu przez nasz urząd obowiązku przyjmowania wniosków i pomocy w ich wypełnieniu, liczba ta wzrośnie - mówi Janusz Goliński.

Prawdopodobnie w sierpniu dla pracowników naszego urzędu odbędzie się szkolenie przeprowadzone przez WFOŚiGW. Dopiero po nim przyjmowanie wniosków przejmie Urząd Gminy w Cedrach Wielkich. O konkretnym terminie oczywiście poinformujemy.

W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu „Czyste powietrze” mogą otrzymać dofinansowanie na pokrycie nawet 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Dodajmy, że program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, a więc: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa), jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

- Wiem, że przejęcie tych obowiązków wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale będzie to wielkie udogodnienie dla mieszkańców. Warto jednak podejmować takie wyzwanie - dodaje Janusz Goliński.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl