11:07
6 lipiec 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Do seniorów trafią koperty życia

Zamieszczono dnia pon., 2019-07-15 12:37

Samorząd Cedrów Wielkich na każdym kroku pokazuje, że nie są mu obce problemy i potrzeby seniorów. Niebawem wśród mieszkańców rozdawane będą bezpłatnie „koperty życia”. Akcją zajmie się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich.

- Na ile możemy, staramy się robić wszystko, aby jesień życia naszych mieszkańców była bezpieczna. Stąd też wprowadzona kilka lat temu akcja teleopieki czy „koperta życia”, którą rozdawać będziemy osobom powyżej 65, roku życia - podkreśla Janusz Goliński, Wójt Gminy Cedry Wielkie.

„Koperta życia” to program ogólnopolski, a na naszym terenie jego koordynacją zajmie się GOPS, a jego pracownicy będą pomagali wypełnić ankietę. Gmina Cedry Wielkie dla swoich mieszkańców przygotowała 400 kopert.

- Naszą gminną akcję zainaugurujemy 20 lipca podczas „Seniorady” na przystani w Błotniku. „Koperty życia” będziemy również rozdawać przy wypłacaniu zasiłków naszym podopiecznym. Akcja jest bardzo dobrym pomysłem i może pomóc w ratowaniu życia – szczególnie tym, którzy mieszkają samotnie - mówi Izabela Łęcka, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich.

Dzięki „Kopercie życia” możliwe jest udzielenie sprawniejszej pomocy w przypadku zasłabnięcia osoby starszej, schorowanej, niepełnosprawnej czy samotnej. „Koperta życia” przyspiesza ratownikom medycznym dostęp do ważnych informacji medycznych mogących uratować życie, ułatwia pracę również innym służbom oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych.

Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym numerze pesel. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w miejscu widocznym i łatwo dostępnym np. na lodówce lub na lustrze w przedpokoju tak, aby ratownik medyczny, wchodząc do domu lub mieszkania, mógł ją bez trudu zauważyć.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl