08:08
9 Sierpień 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Celnicy udaremnili przemyt 15 mln papierosów. Skarb państwa mógł stracić nawet 17 mln złotych

Zamieszczono dnia śr., 2019-07-17 12:18

Kolejny raz współpraca pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku okazała się owocna. W efekcie połączonych działań, w ręce funkcjonariuszy trafiło blisko 15 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Przy tym imponującym ujawnieniu kluczową rolę odegrały analiza ryzyka i mobilne urządzenia skanujące znajdujące się na wyposażeniu Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Rewizję kontenera zawierającego oficjalnie akcesoria kuchenne przeprowadzono na początku lipca br. Podejrzany ładunek przypłynął do Portu w Gdańsku z Chin i trafić miał do jednej z ukraińskich firm. Kontener wytypowano do kontroli na podstawie analizy ryzyka manifestu kontenerowca a następnie skierowano go do szczegółowej kontroli. Wstępne skanowanie wykonano za pomocą zwrotniejszego urządzenia ZBVAN. Następnie podejrzenia funkcjonariuszy potwierdził skaner mobilny NUCTECH.

Po otwarciu kontenera stwierdzono jego niemal całkowite wypełnienie wyrobami tytoniowymi. Ponieważ tym razem przemycanym towarem okazały się papierosy typu „slim", w stalowym pojemniku upchnięto o połowę więcej nielegalnego towaru niż byłoby to możliwe w przypadku transportu standardowych papierosów.

Szacunkowa rynkowa wartość zatrzymanego towaru to ponad 10.000.000 zł. Skarb Państwa mógł stracić na przechwyconej kontrabandzie 17.000.000 zł.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.

info/foto: KAS Gdańsk