02:07
15 lipiec 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańskie ZOO ma nowy ogród dydaktyczny. To Ogród Matyldy

Zamieszczono dnia pt., 2019-07-19 15:23

W piątek 19 lipca swoje podwoje dla odwiedzających otworzył nowy ogród dydaktyczny.

W oliwskim ZOO powstało wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem bioróżnorodności naszego świata. Ogród Matyldy to projekt gdańskiej fundraiserki Anny Jędrzejewskiej, w którym rodziny, grupy szkolne i wszyscy zainteresowani będą mogli obserwować całoroczną wegetację roślin.

W ogrodzie znalazło się ponad dwadzieścia inspektów (skrzyń, w których rosną rośliny) wypełnionych różnymi warzywami i owocami. Wszystkie oznaczone są barwnymi tabliczkami, tak aby nawet najmłodsi mogli rozpoznać nasadzenia. Są tam między innymi pachnące zioła, a także warzywa: buraki, ziemniaki, kalarepa, pomidory, papryka i niespodzianka ogrodnicza - bakłażan. W całorocznych szklarniach można podziwiać wzrost pomidorów, a także tak egzotyczne rośliny, jak kawowce i krzewy herbaciane.

Ogród to również mini sad z kilkoma drzewkami owocowymi i oczko wodne, na brzegach którego rośnie jadalny tatarak. Znajdzie się tam również miejsce dla żaby Heleny. Domki dla owadów,  czy witający wszystkich Pan Awokado – to tylko kilka z szeregu atrakcji czekających na odwiedzających ogród.

– Projekt Ogród Matyldy to przede wszystkim historia o owocach, warzywach przekazana w łatwy i dostępny dla dzieci sposób.  To również odpowiedź na pytania: Czy marchewka ma natkę? I czemu burak jest czerwony? Cały projekt ma przybliżyć dzieciom pochodzenie żywności. Jedzenie nie bierze się z marketu, tylko z pola, łąki, działki - po prostu  z ziemi. Czynny udział dzieci w lekkich pracach ogrodniczych ukaże im trud, jaki trzeba włożyć aby wyrosła roślina, którą potem można zjeść. Doświadczenie różnorodności, spersonalizowane małe stworzenia, jak żaby czy bąki w ogrodzie, rozwiną dziecięcą kreatywność, wyobraźnię. Smakowanie, wąchanie, dotykanie różnych roślin pobudzi ich zmysły, ubogaci w nowe, nieznane dotąd doświadczenia. Nie ma nic piękniejszego jak uczestniczenie w tak bogatym, w roślinność czy zwierzęta, świecie i świadomość, że my jesteśmy jego częścią. – mówi Anna Jędrzejewska, autorka ogrodu.

Ogród Matyldy to już kolejny ogród w Oliwie, przy powstaniu którego wzięła udział Korporacja Budowlana DORACO.  Spółka kilka lat temu odtworzyła ogrody w Oliwie na terenie swojej siedziby, otaczające teren dawnego Folwarku wraz z dworkiem Saltzmann’a. W ten sposób przywrócony został, istniejący w XVIII w. w tym miejscu, ogród francuski oraz angielski. Od 2014 r. teren ten stał się naturalnym przedłużeniem Parku Oliwskiego i ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Zimą ogrody rozświetlone są świątecznymi iluminacjami.

Wyjątkowy ogród powstał w jubileuszowym dla spółki 2017 roku. Na swoje 25-lecie DORACO zaprojektowało i wybudowało dla społeczności pierwszy w Gdańsku ogród z elementami sensorycznymi. Na terenie ogrodu nad Stawem Młyńskim w Oliwie, znalazły się różnorodne elementy pobudzające zmysły. Wśród nich rabaty obsadzone ziołami, wpływające na zmysł węchu, smaku, dotyku i wzroku, ścieżka, która pozwala obcować z różnymi fakturami i kształtami,  elementy małej architektury z drewna czy tablice edukacyjne.

- Strategia CSR DORACO od lat opiera się na współpracy z lokalnymi oliwskimi instytucjami. Jednocześnie wspieramy rozwój dzieci i młodzieży. Dlatego nie mogliśmy odmówić współpracy pani Annie. Idea Audrey Hepburn: „Założyć ogród, to uwierzyć w jutro” przyświeca nam także i tym razem. Chcielibyśmy aby miejsce to stało się stałym punktem wizyt w ogrodzie zoologicznym całych rodzin i przynosiło wiele satysfakcji zarówno pomysłodawczyni jak i odwiedzającym – powiedział Karol Zduńczyk, Prezes Zarządu DORACO podczas otwarcia Ogrodu Matyldy. 

- Bardzo nam miło, że Ogród Matyldy powstał właśnie w gdańskim ZOO. Naszą najważniejszą rolą, jako ogrodu zoologicznego, jest ochrona bioróżnorodności i edukacja. Nasze ZOO jest domem dla ponad 1000 zwierząt, blisko 200 gatunków zagrożonych wyginięciem w środowisku naturalnym. – opowiada Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Pamiętajmy, że natura to nie tylko fauna, ale i flora. Chronimy również rośliny – możecie Państwo u nas zobaczyć rzadkie okazy, takie jak metasekwoje, tulipanowce, bigonie czy perukowce. A dzięki Ogrodowi Matyldy goście będą mogli zobaczyć jak wygląda proces sadzenia, wzrastania i zbierania ziół, warzyw i owoców. To bardzo cenna wiedza. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego projektu.

Ogród Matyldy w gdańskim ZOO można odwiedzać codziennie, w godzinach 10.00-16.00, po zakupieniu biletu wstępu do ZOO.

info/foto: mat.prasowy