20:01
23 styczeń 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Komary nadal dokuczają, a przepisy swoje

Zamieszczono dnia pt., 2019-07-19 16:51

Plagi komarów opanowały różne zakątki kraju. Nie oszczędziły również mieszkańców Gminy Cedry Wielkie. Największe ich skupiska znajdują się na terenach zalewowych, szczególnie w miejscowościach Kiezmark, Leszkowy i Długie Pole. Gmina próbuje stosować różne środki, aby owady nie były tak dokuczliwe, ale działania urzędników ograniczone są przepisami.

Polskie samorządy na różne sposoby walczą z tym jakże uciążliwym owadem. Niektórzy zdecydowali się na opryski środkami biobójczymi. Z podobnego rozwiązania chciano skorzystać na terenie gminy Cedry Wielkie. W tym przypadku nie jest to jednak takie proste rozwiązanie, ponieważ część terenów gminy objęta jest ochroną Natura 2000. Właśnie tu występuje najwięcej komarów.

Urzędnicy z Cedrów Wielkich zwrócili się o opinię do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszczu Gdańskim oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. W otrzymanym właśnie piśmie Dominika Mucha - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że stosowanie oprysków nie jest możliwe, ponieważ nie są one selektywne i mogą spowodować nie tylko śmierć komarów, ale również innych owadów, w tym również pszczół. Mogą też być szkodliwe dla zwierząt i ludzi.

Urzędnicy z Cedrów Wielkich zmuszeni są więc szukać innych rozwiązań, dzięki którym komary nie będą już tak dokuczały. Oprysków nie można prowadzić na tak dużych obszarach. Gmina ograniczona jest niestety przepisami prawa i musi się do nich stosować. Jednak mieszkańcy mogą stosować opryski sami we własnych gospodarstwach domowych. Wiele osób w naszej gminie z powodzeniem stosowało już takie rozwiązania. Może więc warto, by ich śladem poszli kolejni mieszkańcy, którym komary szczególnie dokuczają.

info/www.cedry-wielkie.pl

foto/pixabay