14:07
15 lipiec 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Dożynki Województwa Pomorskiego w tym roku w Kartuzach

Zamieszczono dnia pon., 2019-07-22 10:19
Corocznie, podczas Dożynek Województwa Pomorskiego wybierany jest najpiękniejszy, tradycyjny wieniec dożynkowy. W zeszłym roku wygrało sołectwo Koszwały. Kto zdobędzie laury w 2019 roku? Przekonamy się podczas Święta Plonów, 22 września w Kartuzach.

 

Termin zgłoszeń upływa 16 września 2019 r. Zgłoszenia do konkursu można składać osobiście, pocztą tradycyjną lub elektroniczną.

 

Konkurs na wieniec

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Zabronione są plastiki, styropiany oraz sztuczne kwiaty. Wieniec nie może też obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy i nienawiści.  – Komisja, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, oceniać będzie zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów czy walory estetyczne.  – wylicza Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie komisja przyzna nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Za zajęcie drugiego miejsca laureat otrzyma 1500 zł, a za trzecie tysiąc. – Zachęcam do udziału w konkursie. To ważne wydarzenie, które pokazuje nasze tradycje. To również doskonała okazja do prezentacji dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi – dodaje Sarnowski.   

 

Zwycięzcę poznamy w Kartuzach

Plebiscyt na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest już od wielu lat. – Cieszy się on dużym zainteresowaniem. W zeszłym roku komisja oceniała aż 45 wieńców, a za najlepszy uznała ten przygotowany przez sołectwo Koszwały – mówi Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Z roku na rok, wybór jest coraz trudniejszy, bo pomysłowość twórców jest coraz większa i wszystkie wieńce zasługują na wyróżnienie – dodaje. Wyniki tegorocznego konkursu poznamy podczas Dożynek Województwa Pomorskiego, które odbędą się 22 września w Kartuzach. Zaprezentowane zostaną wszystkie zakwalifikowane do konkursu wieńce.

info/foto: www.pomorskie.eu