06:04
12 kwiecień 2021
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Dlaczego akurat fontanna z Neptunem?

Zamieszczono dnia pt., 2019-08-02 21:57

Na Długim Targu w Gdańsku stoi słynna fontanna z Neptunem, przy której turyści robią sobie zdjęcia. Skąd się wzięła, ile czasu tam stoi i po co powstała?

Neptun był w rzymskiej mitologii Bogiem wód, chmur i deszczu - potocznie nazywany również Bogiem Oceanów. Przyjmuje się więc, że w momencie powstania projektu fontanny artyście (Abraham van den Blocke) chodziło o znalezienie wspólnego czynnika pomiędzy fontanną (jako urządzeniem wodnym) a charakterystycznymi cechami Gdańska takimi jak położenie nad morzem. Ciekawostką jest, że sam posąg wykonał kto inny (Piotr Husen) gdyż projektant nie poradził sobie z wykonaniem odlewu.

Fontanna została ukończona w 1633 roku, ma już zatem prawie 400 lat! Od 1988 roku 650 odlew z brązu ma zakryte genitalia listkiem.  W 2012 roku figura przeszła kompletną renowację.

Położenie fontanny jest nieprzypadkowe. Stoi w najbardziej reprezentacyjnej części długiego targu - na wprost wejścia do Dworu Artusa, patrząc od Zielonej Bramy na tle Ratusza, a patrząc od strony Ratusza zamyka perspektywę drogi królewskiej.

Neptun jest zatem z nami od tak dawna, że w zasadzie kojarzy się z Gdańskiem. Gdy zatem ktoś Was zapyta "Dlaczego akurat fontanna z Neptunem?" odpowiecie: "A dlaczego nie! Przecież Neptun jest symbolem Gdańska". 

Red/fot. Mikołaj Stolarski