11:04
20 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Walka z Barszczem Sosnowskiego w Gminie Trąbki Wielkie

Zamieszczono dnia pon., 2019-08-12 15:18

Na mocy porozumienia podpisanego pomiędzy Gminą Trąbki Wielkie a Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim (jako beneficjentem dotacji ze środków WFOŚ w Gdańsku) realizowane jest zadanie walki z Barszczem Sosnowskiego na terenie gminy. Od czerwca w ramach niszczenia Barszczu Sosnowskiego realizowane są zabiegi mechanicznego oraz chemicznego niszczenia tej rośliny na obszarze 5,4 ha.

Barszcz Sosnowskiego szybko się rozmnaża, jest odporny na działanie wielu herbicydów i posiada dużą zdolność regeneracji. Nasiona, które wytwarzane są w znacznej ilości zdolne do kiełkowania nawet kilka lat. To wszystko sprawia, że zwalczanie tego gatunku jest bardzo trudne i wymaga systematycznych działań prowadzonych przez kilka sezonów wegetacyjnych.

W soku rośliny i wydzielinie włosków gruczołowych zawarte są związki (furanokumaryny), które powodują, że skóra ludzi i zwierząt staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni UV. W konsekwencji dochodzi do oparzeń, tworzą się pęcherze i trudno gojące się rany, a nawet blizny. Objawy pojawiają się w ciągu kilkudziesięciu minut od kontaktu z rośliną (niekiedy nawet do 48 godzin).

Zaleca się aby nie zbliżać się do Barszczu Sosnowskiego. Jeśli barszcz jako pojedyncze rośliny występuje na naszym terenie i zdecydujemy się samodzielnie go usunąć należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba zabezpieczyć się ubierając odpowiednią odzież, chroniąc oczy i drogi oddechowe.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją: „Wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski”. Znajdą w niej Państwo przegląd metod zwalczania tego gatunku. Są tam również informacje na temat biologii, wpływie na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie ludzi i zwierząt.

Info/fot. UG Trąbki Wielkie