12:02
23 luty 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cedry Wielkie: Czy to skrzyżowanie będzie bezpieczniejsze?

Zamieszczono dnia śr., 2019-08-21 10:51

Gmina Cedry Wielkie to jedna wielka pajęczyna dróg. Do takich należy bez wątpienia skrzyżowanie w miejscowości Trutnowy, gdzie drogę wojewódzką przecina trasa powiatowa. Na tym właśnie skrzyżowaniu doszło wiosną do śmiertelnego wypadku. Po tym zdarzeniu i interwencji mieszkańców Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie, napisał do Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, aby Zarząd Dróg Wojewódzkich podjął natychmiastowe działania, które poprawiłyby bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu.

„Droga podporządkowana prowadząca do skrzyżowania jest nieprawidłowo wyprofilowana. Jej zła geometria powoduje, że jadący tym odcinkiem mają ograniczoną widoczność w chwili włączania się do ruchu na drogę główną, a więc wojewódzką” – argumentował w piśmie Janusz Goliński, podkreślając jednocześnie, że dla bezpieczeństwa kierowców warto podjąć wspólne działania.

Janusz Goliński zobowiązał się jednocześnie, że gmina pokryje koszty związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji do realizacji tej inwestycji.

- Najlepszym rozwiązaniem byłaby - mimo że jest kosztowna - budowa ronda. Dzięki temu liczba wypadków spadłaby w tym miejscu niemal do zera – zauważa Janusz Goliński.

Na razie jednak Zarząd Dróg Wojewódzki w Gdańsku przedsięwziął inne środki zapobiegawcze. Postawiono lustro drogowe na samym skrzyżowaniu. Poza tym odnowiono oznakowanie poziome przed skrzyżowaniem dróg wojewódzkiej i powiatowej, ograniczono prędkości (z obu stron trasy) do 50 km/h. Dodatkowo zmieniono oznakowanie na drodze powiatowej. Znak „ustąp pierwszeństwa” zamieniono na „stop”. Przestawiono także jedną z tablic (E2A), która nie ma teraz ograniczać widoczności.

Czy to wystarczy? Dopiero czas pokaże, czy tego typu rozwiązania spowodują, że nie dojdzie tu do kolejnego tragicznego wypadku. Kierowcom zaś przypominamy, aby nie tylko w tym miejscu jechali bezpiecznie i zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl