12:02
28 luty 2020
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Nie bój się defibrylatora AED! Reaguj i uratuj życie!

Zamieszczono dnia czw., 2019-08-22 22:24

AED to skrót od angielskiej nazwy Automated External Defibrillator. Jest to urządzenie służące do tego by po uruchomieniu z poocą instrukcji głosowych w prosty i zautomatyzowany sposób przeprowadzić ratownika przez proces przywrócenia prawidłowej akcji serca z użyciem impulsu elektrycznego. 

Dzięki temu, że urządzenia te są dotowane z wszelkiej maści funduszy i budżetów, zaczęły pojawiać się w miejscach publicznych: pociągach, autobusach, restauracjach, hotelach i urzędach. 

Defibrylator AED to urządzenie, którego użycia nie należy się obawiać. W przypadku konieczności użycia urządzenie uruchamia się jednym przyciskiem i z pomocą instrukcji głosowych podaje kolejne kroki konieczne do bezpiecznego i prawidłowego przeprowadzenia akcji ratowniczej. Podczas gdy mijają cenne sekundy, w oczekiwaniu na dotarcie profesjonalnej pomocy medycznej, lektor nagrany na urządzeniu spokojnym głosem instruuje by sprawdzić stan poszkodowanego, a w razie potrzeby by podjąć kolejne kroki takie jak przyklejenie elektrod, masaż serca czy wdechy. 

Pamiętaj! Bez akcji reanimacyjnej po 5 minutach od zatrzymania się serca w mózgu zachodzą nieodwracalne zmiany. Poprzez reanimację, defibrylację i sztuczne oddychanie można przedłużyć ten czas nawet do 30 minut. To bardzo ważne, by wezwać pomoc na początku przystąpienia do akcji ratowania życia. Dyspozytor z pewnością zada nam pytania i udzieli na tej podstawie instrukcji, które mogą okazać się kluczowe dla uratowania czyjegoś życia. 

PS1. Pamiętaj - dzwoniąc na 112 zacznij od podania miejsca, następnie powiedz co się stało. W razie przerwania połączenia podanie miejsca na samym początku pozwoli rozpocząć akcję ratunkową mimo wszystko. Nie rozłączaj się dopóki dyspozytor nie powie Ci, że możesz to zrobić.

PS2. Za nieudzielenie pomocy osobie w stanie bezpośredniego zagrożenia życia grozi odpowiedzialność karna, zagrożona pozbawieniem wolności do lat 3.

Red/Fot. Miołaj Stolarski