23:05
30 maj 2020
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdański program obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej

Zamieszczono dnia sob., 2019-08-24 20:19

Na tydzień przed piątą rocznicą otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności, odbyła się w nim konferencja prasowa, na której zaprezentowano program obchodów, które odbędą się w Gdańsku w dniach 30 sierpnia – 1 września.

O najważniejszych wydarzeniach w ramach obchodów opwiedzieli: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski i dyrektor ECS Basil Kerski.


- Gdańsk, miasto wolności i Solidarności, to także miasto, w którym rozpoczęła się najtragiczniejsza z wojen – II Wojna Światowa. Wojna, która przyniosła w konsekwencji totalitaryzm naszej części Europy. A koniec totalitaryzmu rozpoczął się także tutaj – 39 lat temu, od strajków w Stoczni Gdańskiej, które zakończyły się podpisaniem Porozumień Sierpniowych  – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Dlatego przygotowaliśmy wiele wydarzeń na obchody rocznic tych wydarzeń. Wspomnę tylko o kilku. O 9.30 w dniu 31 sierpnia spod pomnika Jana III Sobieskiego wyruszy marsz sektorów, a 1 września spotykamy się o 4.45 u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża. Uroczystości przygotowujemy wspólnie z harcerzami oraz garnizonem gdańskim Wojska Polskiego. W uroczystościach na Westerplatte wezmą udział także przedstawiciele 24 miast, m.in. burmistrz Londynu, włoskiego Casino, przedstawiciele Berlina czy japońskiej Osaki. Na pewno obecny będzie także premier Rzeczypospolitej Mateusz Morawiecki. Gościć będziemy także wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i komisarz Elżbietę Bieńkowską. (Pełną listę delegacji zagranicznych prezentujemy poniżej).

– My, jako samorządowcy, chcemy 31 sierpnia chcemy podpisać 21 postulatów wypracowanych kilka miesięcy temu. Nawiązanie do liczby postulatów strajkowych sprzed 39 lat nie jest przypadkowe – podkreślał z kolei Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – 31 sierpnia o 15.00 zapraszamy wszystkich na dyskusję o samorządności, o demokracji. Bo nie ma silnego państwa bez silnego samorządu.

- To pierwsze obchody bez Pawła Adamowicza. Osiem lat temu ustanowił on tradycję spotkania w przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego, by rozmawiać o trudnych sprawach, których z reguły unikamy. W tym roku to on sam będzie bohaterem tego spotkania. O jego książce, jego etyce, rozmawiać będą: Szymon Hołownia, doktor Dominika Kozłowska i profesor Cezary Obracht-Prondzyński. Zapraszam 30 sierpnia w audytorium ECS o godzinie 18.00 – mówił m.in. dyrektor ECS Basil Kerski. – Chcę także powiedzieć, że w tym roku po raz kolejny wręczymy Medal Wdzięczności – nagrodę ustanowioną przez ECS w 30 rocznicę narodzin Solidarności. Medalem honorowani są obcokrajowcy wspomagający Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację w czasie komunistycznej dyktatury, jak również ci, którzy dziś budują porozumienie między narodami w duchu ideałów Solidarności. W tym roku Medal Wdzięczności otrzymają różne postacie z różnych części Europy. Będą to: Gabor Demsky (wieloletni prezydent Budapesztu, działacza Samizdatu), Myroslaw Marynowicz (ukraiński dysydent z czasów ZSRR) oraz Frans Timmermans, który od kilkudziesięciu lat dba o to, by polska kultura i historia była obecna nie tylko w Holandii, ale w całej Europie Zachodniej.

- Po porannych uroczystościach, na Westerplatte odbędzie się festiwal historyczny, czyli wydarzenia nakierowane na promowanie wiedzy, na przypomnienie bohaterskiej obrony polskiej, wojskowej strażnicy tranzytowej. Co istotne, poza grupami rekonstrukcyjnymi, pojawią się także współczesne jednostki Wojska Polskiego Będą czołgi, transporter Rosomak i inne pojazdy, które na Westerplatte przyjadą dzięki nawiązaniu przez Muzeum Gdańska współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej – podkreślał Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Zapraszam także na wystawę prac Brunona Zwarry poświęconym gdańszczanom Wolnego Miasta Gdańska oraz na film dokumentalny Damiana Wenty o bohaterskiej obronie Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, a także na koncert carillonowy z utworem skomponowanym specjalnie z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Cały program obchodów na stronie internetowej
Pełny program wszystkich wydarzeń oraz przydatne informacje dla każdego, kto chciałby wziąć w nich udział, znajdziemy na stronie internetowej miasta, pod adresem https://www.gdansk.pl/westerplatte/program.

materiał: Miasto Gdańsk + zdj.