21:01
23 styczeń 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Autonomiczny autobus w służbie Gdańska zaczyna kursowanie

Zamieszczono dnia pon., 2019-09-09 09:16

Przez siedem dni w tygodniu, dwa razy na godzinę i przez pięć godzin dziennie (zgodnie z rozkładem) bus będzie nieodpłatnie wożąc pasażerów. Trasa wiedzie od przystanku przy wejściu do ZOO, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej i z powrotem. Pojazd poruszać się będzie po zaprogramowanej wcześniej trasie, jednak na jego pokładzie obecny będzie operator, który zareaguje w razie sytuacji kryzysowej.

- Dzięki udziałowi Gdańska w międzynarodowym projekcie Sohjoa Baltic możemy zaprezentować mieszkańcom niezwykle nowoczesne rozwiązanie transportowe tj. zautomatyzowanego busa. Takie pojazdy mogłyby w przyszłości dowozić pasażerów do węzłów przesiadkowych. Technologia jest nowa, dlatego chcielibyśmy ją poznać i zastanowić się nad jej zastosowaniem w transporcie publicznym, zanim na ulice miast wyruszą autonomiczne samochody prywatne  - mówi Aleksandra Dulkiewicz, dodając, że Gdańsk, jako pierwsze polskie miasto będzie mieć taką możliwość.

- Do każdej innowacji musimy się przyzwyczajać, do każdej innowacji musimy się uczyć i przygotowywać. W Gdańsku przygotowujemy się na rozwiązania, które w przyszłości, czy tego chcemy czy nie się pojawią. I dlatego lepiej być przygotowanym, wiedzieć jak na to reagować. Wszyscy w Polsce doświadczamy pewnego rodzaju zaskoczenia z elektrycznymi hulajnogami. W odpowiednim momencie nie zostały przygotowane regulacje prawne, które byłyby odpowiedzią na nowoczesne rozwiązania transportowe. Dlatego w Gdańsku, w Polsce i w całej Europie chcemy przygotować się na te zmiany – mówi zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.  

Jako, że bus zaprojektowano z jako uzupełniające rozwiązanie transportowe, jego rozmiar odpowiada tym potrzebom. Podczas jednego kursu bus przewiezie maksymalnie 12 osób, wliczając w to operatora.


Busy o podobnej specyfikacji wyjechały w czerwcu na ulice Helsinek i pod koniec sierpnia na trasę w Tallinie. Pojazd w Helsinkach przyciągnął już ponad dwa tysiące pasażerów. Prezentację na skalę zbliżoną do gdańskiej tj. przez okres miesiąca planuje także duńskie miasto Vejle oraz łotewski region Semigalii.

Miasto Gdańsk + zdj.