15:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Dlaczego piątek trzynastego?

Zamieszczono dnia pt., 2019-09-13 08:11

Dziś piątek trzynastego. Dlaczego trzęsiemy się na sam dźwięk tych dwóch słów? 

To przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca. Przesąd jest spotykany w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy Austria, Irlandia, Szwecka, Dania, Słowacja, norwegia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny. 

W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, fałszywie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości jegomość król był u Templariuszy ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV. Obrewało się też papieżowi Klemensowi V. Legenda głosi, że de Molay przyrzekł obu szybką śmierć. Ciekawostką jest, że nim upłynął rok, obaj przeklęci już nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Data pt. 13. musi w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy.

info/mat.prasowy

foto/domena publiczna