14:01
23 styczeń 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Mała czarna z cyklu #KawaNaSniadanie

Zamieszczono dnia wt., 2019-09-17 00:17

Dzień dobry
Po cyklu śniadań rozpoczynamy kolejny - tym razem o róznych rodzajach kawy, ciekawych sposobach jej przyrządzania i podawania. Na początek klasyka - mała czarna, najlepiej świeżo mielona i z ekspresu ciśnieniowego (do kafeterki jeszcze dojdziemy). Taka kawa jest najzdrowsza - kawa ma najkrótszy kontakt z wrzątkiem. Oczywiście cała historia o ziarnach będzie dla większości czytelników tylko zabawą historią - odchodzimy od ekspresów kolbowych, czy nawet automatów z młynkami na rzecz ekspresów na tzw. kapsułki, gdzie już zmielona i ubita porcja kawy jest umieszczana, pakowana próżniowo i gotowa do przygotowania naparu po umieszczeniu opakowania w ekspresie.

Dobór gatunku ziaren i sposobu palenia to kwestia indywidualnych upodobań - im więcej kaw spróbujecie, tym szersze staną się Wasze horyzonty i tym więcej smaków i zapachów odnajdziecie w każdej filiżance. My proponujemy zacząć od klasycznej kawy Americano - czyli filiżanki kawy bez mleka. Taką kawę najlepiej przygotować z ziaren o umiarkowanej kwasowości i umiarkowanej mocy. Na początek idealne będą wszelkie kawy typu crema.

Zmiel drobno ziarna i umieść w kolbie ekspresu i dokładnie ubij.
Podstaw nagrzaną filiżankę i włącz ekspres.


Oto Twoje Americano :)
Smacznego. Dla osób o większej odporności na kofeinę polecamy Americano Podwójne - z dwóch kolb kawy na filiżankę, czyli z tzw. podwójnego Espresso.

Oprac. Mikołaj Stolarski