15:06
3 czerwiec 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Powiat starogardzki: Są pieniądze na nową karetkę dla Kalisk

Zamieszczono dnia wt., 2019-09-17 13:57
Do końca roku Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim kupi nowoczesną karetkę, która docelowo stacjonować będzie w Kaliskach jako zespół ratownictwa medycznego. Dziś została podpisana umowa z Ministerstwem Zdrowia na dofinansowanie zakupu ambulansu.
 
- Cieszymy się, że możemy przekazać środki na zakup ambulansu, który trafi do jednej z mniejszych miejscowości w województwie pomorskim, jakim są Kaliska, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że taka jest potrzeba, a zarazem też konieczność – mówi Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.
Trzeba przyznać, że stacjonująca w Kaliskach karetka jest jednym z najbardziej wysłużonych pojazdów, jakie mają do dyspozycji zespoły ratownictwa medycznego w naszym powiecie. Rocznie ratownicy z Kalisk wyjeżdżają średnio do ponad 1000 zgłoszeń. Obsługują gminę Kaliska, ale także ościenne, jak Zblewo, Czarna Woda, Osieczna, choć zdarzają się też wyjazdy m.in. do Skarszew, Czerska i na teren powiatu kościerskiego.
- Przyznane nam przez Ministerstwo pieniądze są bardzo potrzebne, bowiem z budżetu szpitala trudno byłoby teraz wysupłać kwotę blisko 500 tysięcy złotych – podkreśla Adam Magiełka, prezes Kociewskiego Centrum Zdrowia. – Do końca roku
nowy ambulans zostanie przekazany do zespołu ratownictwa medycznego w Kaliskach.
 
Jeśli chodzi o nasz powiat, to funkcjonują cztery zespoły ratownictwa medycznego: jeden specjalistyczny oraz trzy zespoły podstawowe. Poza Kaliskami są to dwie karetki w Starogardzie Gdańskim i jedna w Skórczu. Zakup karetki jest możliwy w ramach realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”. W sumie w ramach programu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju ma trafić 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego. Dofinansowanie w województwie pomorskim otrzymało w sumie 11 jednostek. 
info/foto: mat.prasowy