22:06
4 czerwiec 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Bezpłatne pociągi, tramwaje i autobusy. Do tego komunikacyjne pikniki i konkursy. Europejski Dzień bez Samochodu

Zamieszczono dnia śr., 2019-09-18 13:44

To będzie weekend komunikacyjnych atrakcji. W sobotę 21 września 2019 r. na eko-pikniku dowiesz się ile plastikowych butelek zmieści się w autobusie. A w niedzielę, 22 września zamiast siedzieć w domu pojedź pociągiem przez Pomorze za darmo.

Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu samorząd województwa pomorskiego przygotował specjalną ofertę. 22 września 2019 r. każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielme samochodu będzie mógł za darmo jeździć pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych. Wystarczy w podróż zabrać dowód rejestracyjny samochodu i dokument potwierdzający tożsamość. Oferta obowiązuje do północy na terenie całego województwa.

W sobotę 21 września w Gdańsku przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się wielki ekologiczno-komunikacyjny piknik. Dzięki symulatorowi autobusu, każdy będzie na chwilę mógł zostać kierowcą. Będą też warsztaty artystyczne tworzenia rzeczy z odzysku. Organizatorzy zaplanowali również zabawę w wypełnienie autobusu komunikacji miejskiej plastikowymi butelkami. Pokaże to jak wiele plastiku produkujemy i jak bardzo zanieczyszczamy nim środowisko. Będą konkursy oraz pokazy strażackie i technik samoobrony. Na pikniku obecni będą przedstawiciele policji, straży miejskiej i innych miejskich jednostek. Prowadzona będzie również akcja oddawania krwi i zbiórka na hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

Gdyński festyn zostanie zorganizowany na Skwerze Kościuszki. W programie zaplanowano liczne atrakcje nie tylko dla najmłodszych. Starsi będą mogli przejechać się elektrycznymi samochodami czy hulajnogami. Zaprezentowane zostaną również rowery cargo. Tego samego dnia świętowane będzie również 90-lecie gdyńskiej komunikacji miejskiej. Z tej okazji będzie można zwiedzać zajezdnie PKM, PKA i PKT. Dojazd do nich ułatwią specjalne linie komunikacji miejskiej.

Weekend wieńczący ETZT to również przejazdy zabytkowymi pojazdami. W sobotę w Gdyni funkcjonować będą trzy linie autobusowe i jedna trolejbusowa. Punktem startowym będzie Plac Konstytucji. Z kolei w Gdańsku na tory wyjadą stare tramwaje. Będą wozić pasażerów pomiędzy Śródmieściem a pętlą Kliniczna. Zabytkowe autobusy będą też kursować po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Na ich pokładzie przewodnicy z Morskiej Fundacji Historycznej będą opowiadać o historii zakładu.

Komnikat: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego