15:06
3 czerwiec 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Czy Rodzinne Ogródki Działkowe pozostaną zielonymi plamami?

Zamieszczono dnia śr., 2019-09-18 16:34

W Polsce obecnie jest prawie 5000 rodzinnych ogrodów działkowych. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tysięcy ha. W polskich ogrodach działkowych jest około 966 tysięcy zagospodarowanych działek. 

W dużych miastach, często w atrakcyjnych lokalizacjach i drogich dzielnicach do dyspozycji mieszkańców są wielkie zielone obszary, które przeznaczono pod rekreację. Są to RODy czyli Rodzinne Ogródki Działkowe. Zarządzane przez stowarzyszenia ogrodowe umożliwiają każdej pełnoletniej osobie fizycznej podpisanie umowy dzierżawy działki, i korzystanie z niej. 

Dzięki swojemu charakterowi pozostają zielonymi wyspami w betonującej się tkance miejskiej - oferują wypoczynek, możliwość uprawy warzyw i owoców. Kultura uprawy działek wydaje się jednak zanikać - pokolenia przyzwyczajone do ogrodowej pracy przestają mieć na to siłę, a kolejne młodsze pokolenia nie wydają się być zainteresowane tą formą wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Pojawia się pytanie, które należy sobie zadać. Czy nie powinniśmy zawczasu zadbać o to, by zabezpieczyć te tereny zielone na potrzeb rekreacji i zapobiec temu, by zostały wykupione i zabudowane ogrodzonymi osiedlami?

Red. Mikołaj Stolarski