23:06
4 czerwiec 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Sezon na przeziębienie i grypę dotyczy też czworonoga

Zamieszczono dnia czw., 2019-09-19 22:29

Jesień i zima to sezon zwiększonych zachorowań na przeziębienie i grypę... Cóż nie jestem pewien, czy nie zacytowałem właśnie lektora w jednej z reklam popularnych specyfików, przed użyciem których należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Tłuką nam te reklamy do głów w radiu i telewizji i człowiek zapamiętuje, czy tego chce czy nie.

Ale do rzeczy. Nie tylko my możemy zachorować. Zwiększone zagrożenie dotyczy również naszych czworonożnych przyjaciół. Zarówno psiaki jak i kociaki mogą zachorować. U psa, mimo że choruje znacznie rzadziej niż człowiek, wyjście z ciepłego mieszkania na dwór w chłodny jesienny poranek i co gorsza przemoczenie w mokrej trawie to proszenie się o kłopoty. Równie niebezpieczne są przeciągi i wychłodzenie np. gdy pies zamiast legowiska wybierze zimne kafle. Podobnie jak my psiaki są narżone na infekcje górnych dróg oddechowych. Objawy infekcji u psa to z reguły utrata chęci do zabawy i apetytu, kichanie i kaszel,  wydzielina z nosa oraz podwyższona powyżej 39 stopni temperatura ciała. Jeżeli zaobserwujemy takie symptomy należy niezwłocznie udać się do weterynarza - to on jest w stanie ocenić stan zwierzęcia i zaproponować kroki zaradcze.

Kociaki również narażone są na przeziębienia. Tutaj w głównej mierze objawy są podobne:
- kichanie, wydzielina z nosa i oczu, kaszel, brak apetytu i apatia, podwyższona powyżej 39 stopni temperatura ciała, powiększona 3 powieka czy odwodnienie (objawiające się między innymi tym, że błony śluzowe tracą różowy kolor). Tutaj również najlepiej pomoże weterynarz.


Red. Mikołaj Stolarski