05:05
28 maj 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Co zyskuje gdański AWFiS na współpracy z Chińczykami?

Zamieszczono dnia ndz., 2019-10-06 09:11

Rozpoczął się drugi etap projektu, którego celem jest szkolenie młodych chińskich sportowców na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Warto podkreślić, że cały koszt przedsięwzięcia finansuje strona chińska.

Realizacja projektu Belt and Road: Professional Training Program provided by AWFiS and KS AZS AWFiS Gdańsk ruszyła w roku ubiegłym. Do naszego kraju przyjechali siatkarze i piłkarze w wieku 15–17 lat.

– Nasz klub od A do Z wyposażył nasze akademiki, w których mieszkać będą chińscy studenci. Środki na ten cel przekazane zostały przez chińskiego partnera. Skorzystali na tym również pracownicy uczelni, którzy zostali zatrudnieni przy realizacji tego międzynarodowego przedsięwzięcia – podkreśla Wiesława Toczyńska, dyrektor AZS AWFiS. – Wszystkie związane z tym działania są niezwykle transparentne. Do dokumentów może zajrzeć zarząd klubu albo członkowie komisji rewizyjnej. Nie mamy nic do ukrycia.

Obecność studentów z innych krajów przynosi samemu ośrodkowi akademickiemu wymierne korzyści i to nie tylko finansowe. Dodać trzeba, że żadna inna polska uczelnia nie realizuje podobnego przedsięwzięcia.

– Wzrasta prestiż naszej uczelni, która staje się widoczna na uczelnianej mapie Europy. Chcą szerzej promować polskie uczelnie na całym świecie, konieczna jest aktywna postawa polskich ambasadorów oraz placówek dyplomatycznych – mówi prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska, rektor AWFiS w Gdańsku.

Dodajmy tylko, że projekt potrwa jeszcze przez 2 lata. Przypomnijmy, że polsko-chińska współpraca to efekt wyjazdów pracowników i władz uczelni na międzynarodowe konferencje.

– To właśnie podczas jednej z nich udało się podpisać umowę z Pekińskim Uniwersytetem Sportowym, który jest największą uczelnią sportową w Państwie Środka. Warto wiedzieć, że właśnie na tę uczelnię trafiają utalentowani sportowcy, wyselekcjonowani spośród chętnych z całego kraju, a naukę zaczynają znacznie wcześniej niż w Polsce. Na naszej uczelni studenci z Dalekiego Wschodu uczą się i trenują, wykorzystując bazę oraz laboratoria AWFiS. Mają również regularne badania, a ich postępy analizują naukowcy oraz trenerzy – dodaje Waldemar Moska.

foto/AWFiS Gdansk